ZUS zbiera informacje o umowach o dzieło
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 30 Stycznia 2021

ZUS wciąż czeka i przypomina. Za niewykonanie obowiązku czeka 5 tys. zł kary

ZUS przypomina o nowym rejestrze. Od początku 2021 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazywania informacji o zawarciu nowej umowy o dzieło. Jak dotąd tylko część obywateli wywiązała się z obowiązku. Za uchylanie się od niego grożą poważne konsekwencje finansowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile umów jest obecnie w rejestrze ZUS
  • Kto nie musi przekazywać informacji o umowach o dzieło
  • Po co stworzono bazę kontraktów

ZUS zbiera dane o umowach o dzieło. Za brak informacji grozi kara

Na mocy jednej z tarcz antykryzysowych ZUS jest zobowiązany do prowadzenia rejestru umów o dzieło. Jednak nowy obowiązek ciąży de facto na przedsiębiorcach, którzy począwszy od 1 stycznia 2021 r. muszą informować ZUS o zawarciu nowej umowy o dzieło poprzez formularz RUD.

Jakie dane zbiera ZUS? Instytucja gromadzi informacje na temat obydwu stron umowy. Po pierwsze, należy udostępnić adres oraz informacje identyfikujące podmiot zamawiający wykonanie umowy o dzieło. Po drugie, obowiązkiem jest ujawnienie danych osoby, która wykonuje kontakt. Po trzecie, trzeba wskazać szczegóły umów (daty zawarcia, wykonania oraz ich liczbę).

Portal money.pl podaje, że jak dotąd do bazy trafiło 30 tys. kontraktów. Jednak rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przyznał, że na pierwsze podsumowania nowego rejestru jest jeszcze za wcześnie. Dlaczego? Ponieważ część osób zawarła umowy o dzieło pod koniec grudnia 2020 r., co zwalnia je z obowiązku przekazywania informacji do ZUS.

Warto pamiętać, że udostępnianie danych jest obowiązkiem, a za jego niedopełnienie grozi kara. ZUS dysponuje potężnym arsenałem finansowych obciążeń.

Uchylanie się od dostarczenia informacji o nowej umowie o dzieło może oznaczać karę grzywny w wysokości 5 tys. zł. Poza tym ZUS ma prawo nałożyć dodatkową opłatę np. na płatników, którzy korzystają z zaniżonych składek. W przypadku firm zalegających z opłatami ZUS może wszcząć postępowanie egzekucyjne, a nawet zabezpieczyć majątek. Ostateczna decyzja o wymierzeniu kary należy do sądu.

Jednak niektórzy przedsiębiorcy nie muszą obawiać się dotkliwych konsekwencji finansowych, ponieważ są zwolnieni z obowiązku dostarczania danych do ZUS. Nie trzeba przekazywać informacji o umowach o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem, który już posiada umowę o pracę,
  • zawartych z innym podmiotem, ale wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy,
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności (tego typu kontrakt należy poświadczyć stosownym oświadczeniem).

Rejestr ZUS kolejnym narzędziem kontroli?

Tarcza antykryzysowa zwalnia niektórych przedsiębiorców z obowiązku przekazywania informacji, co w rezultacie oznacza, że rejestr nie będzie zawierał pełnej informacji na temat liczby zawieranych umów o dzieło. Dlatego też wśród przedsiębiorców zrodziło się pytanie o zasadność gromadzenia szczegółów na temat aktywności zawodowej Polaków.

Czy nowa baza ma umożliwić bardziej wnikliwe monitorowanie działań poszczególnych przedsiębiorstw i łatwiejsze wyłapywanie osób, które nie przestrzegają zasad? Tym spekulacjom zaprzecza rzecznik ZUS. - Rejestr umów o dzieło nie powstał z myślą o kontrolach - przyznał Paweł Żebrowski.

Podobną retorykę przyjmuje sama szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. - ZUS, a koniec końców organy państwa, muszą wiedzieć, w jaki sposób zarabiają Polacy - zdradziła w rozmowie z money.pl.

Nastroje przedsiębiorców tłumi także Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Nie spodziewałbym się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego dnia istnienia rejestru umów o dzieło będzie go wykorzystywał w celach kontrolnych. W tym roku z pewnością ograniczy się to do statystyki i analizy, ale nie wykluczałbym niczego w przyszłości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest instytucją statystyczną, by zajmować się tym, ile umów o dzieło jest w Polsce. To zawsze już będzie element szerszej układanki - stwierdził ekspert.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News