Umorzenie składek ZUS tylko do 30 czerwca
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 29 Czerwca 2020

Ostatnia szansa na pomoc od ZUS. Jutro mija termin, spiesz się

O zwolnienie ze składek ZUS można wnioskować tylko do 30 czerwca. Przedsiębiorcy dotknięci przez pandemię mają tylko jeden dzień na dopełnienie formalności. Jakie są warunki aplikowania o pomoc od ZUS?

Ostatni dzień aplikowania o pomoc od ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS to jeden z bardziej popularnych zapisów tarczy antykryzysowej, z którego skorzystało już 436 tys. płatników – wynika z danych opublikowanych przez ZUS na początku maja 2020 r. Prawie wszyscy zainteresowani, którzy jeszcze nie skorzystali z najnowszego rozwiązania mają tylko jeden dzień, aby to uczynić. Czas na złożenie wniosku w sprawie zwolnienia ze składek ZUS upływa bowiem 30 czerwca 2020 r.

Jakich składek dotyczy zwolnienie? Składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie ze składek obejmuje zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Biedronka zmieni się nie do poznania. Możesz być zaskoczony, gdzie będziesz mógł zrobić zakupyBiedronka zmieni się nie do poznania. Możesz być zaskoczony, gdzie będziesz mógł zrobić zakupyCzytaj dalej

Zwolnienie ze składek ZUS – wymogi formalne

Kto może aplikować o pomoc w ramach ZUS? Mikrofirmy do dziewięciu osób, których przychód w marcu lub w pierwszym miesiącu składania wniosku o zwolnienie, nie przekroczył 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Szacuje się, że jego wysokość wynosi 5227 zł, co oznacza, że limit uprawniający do ubiegania się o wsparcie od ZUS wynosi 15 681 zł. Ich wniosek może skutkować umorzeniem opłat składowych na trzy miesiące (od marca do maja włącznie).

Zwolnienie ze składek ZUS przysługuje także firmom jednoosobowym, które rejestrują przychód wyższy niż trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł. Poza tym, pomoc od ZUS mogą otrzymać także płatnicy, którzy są beneficjentami ulgi na start. Jednak w tych dwóch przypadkach, zwolnienie ze składek ZUS będzie obejmowało tylko dwa miesiące – kwiecień i maj. Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start mogą aplikować o zwolnienie z płatności składek w wydłużonym terminie – do 10 lipca.

Wymóg, który dotyczy wszystkich rodzajów płatników, to brak zaległości względem ZUS za wcześniejsze okresy. W przeciwnym razie ZUS nie umorzy płatności składek – podaje tvn24.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. "Jest fatalnie". Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji

Procedura aplikowania o zwolnienie ze składek ZUS

Składanie wniosku jest możliwe wyłącznie drogą elektroniczną. W tym celu należy użyć Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na oficjalnej stronie ZUS. Ostateczną decyzję w sprawie umorzenia składek wnioskodawca otrzyma drogą pocztową lub przez PUE ZUS. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, urzędnicy kontaktują się z płatnikami w sposób bezpośredni przy użyciu e-mail lub drogą telefoniczną.

Na ten moment ZUS umorzył składki warte 11 mld zł. W samym marcu ta kwota wyniosła 4 mld zł, w kwietniu – 3,6 mld zł, a w maju – 3,5 mld zł.

Jeszcze się nie podnieśli po ostatniej, a już mają kolejną. Katastrofa ekologiczna w RosjiJeszcze się nie podnieśli po ostatniej, a już mają kolejną. Katastrofa ekologiczna w RosjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta celowo nakaszlała w twarz rocznemu dziecku. Jego mama podała przyczynę
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Najlepsze samochody do jeżdżenia po mieście. Miejskie auta, które najchętniej Polacy kupująNajlepsze samochody do jeżdżenia po mieście. Miejskie auta, które najchętniej Polacy kupująCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News