ZUS pobrał nadpłaty z kont przedsiębiorców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 29 Czerwca 2020

Zamiast dostać ulgę, sporo stracili. ZUS zawiódł przedsiębiorców

Przedsiębiorcy ubiegający się o zwolnienie z opłacania składek za marzec padli ofiarą ZUS. Okazuje się, że ci, którzy na kontach trzymali nadpłatę zamiast otrzymać ulgę, stracili pieniądze.

Liczyli na zwolnienie z ZUS, przeliczyli się

Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z bardziej popularnych rozwiązań przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej. Według danych z początku maja zdecydowało się na nie ponad 436 tys. płatników. Ale niestety, wnioskujący o zwolnienie ze składek ZUS za marzec zamiast otrzymać ulgę, stracili środki umieszczone na koncie. Przedsiębiorcy liczyli na 1431,48 zł za każdy miesiąc. Jednak okazuje się, że tych pieniędzy nie zachowają, ponieważ ZUS naliczył każdą nadwyżkę na koncie na poczet składek za kwiecień-maj. Wszystko dlatego, że zwolnienie z płatności składek dotyczy tylko tej kwoty, którą wyliczono dla przedsiębiorcy po potrąceniu. Jeżeli jego nadpłata wynosiła np. 400 zł to zwolnienie ze składek ZUS za kwiecień wyniosło 1031,48 zł. W najbardziej uprzywilejowanej pozycji znaleźli się zatem ci płatnicy, którzy na koncie nie mieli żadnej nadpłaty, ponieważ ZUS nie miał z czego samodzielnie opłacić ich składek – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policji

Nadpłata na koncie pobrana przez ZUS

Sposoby przeliczania zwolnień przez ZUS najbardziej dotknęły tych przedsiębiorców, których nadpłata była wyższa niż dwukrotność miesięcznych składek. Te pieniądze przeszły na poczet nie tylko kwietnia, ale i maja, w związku z czym, wnioskodawcy tak naprawdę nie otrzymali żadnej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS twierdzi, że przyjęte procedury są zgodne z prawem i tłumaczy, że zwolnienie ze składek obejmuje tylko należności nieopłacone za dany miesiąc. I nie widzi żadnych nieprawidłowości w pobraniu nadwyżki pieniędzy z konta na poczet składek ZUS. „Po co trzymali nadpłatę?” – pytają urzędnicy ZUS. Jednak przedsiębiorcy nie kryją oburzenia i stoją na stanowisku, że takie działania ZUS tylko „pokazują, że nie warto być w porządku wobec państwowych instytucji, bo działania w dobrej wierze wykorzystuje się przeciwko płatnikowi” – ubolewa Paweł Białek, prezes spółki Ekonomikus z Sosnowca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister Edukacji ogłosił wielkie zmiany od 1 września. Wielu rodziców jest oburzonych
  2. Dziwne zachowanie motorniczego tramwaju. Zaniepokojony pasażer wysłał nam nagranie"Dudowe" 1400 plus
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News