ZUS może zabrać postojowe nawet po kilku latach
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 29 Maja 2020

ZUS da pieniądze, ale może też zabrać. Lepiej uważaj, możesz mieć problemy nawet po 5 latach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może żądać zwrotu niesłusznie pobranego świadczenia postojowego krócej niż zasiłków – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Należności te przedawniają się po trzech latach, a nie – jak w przypadku nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych – dziesięć.

ZUS może zabrać postojowe

ZUS wypłaca postojowe, ale może też je zabrać. Przypomnijmy, że świadczenie to przysługuje w sytuacji, gdy z powodu koronawirusa doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Co w sytuacji, gdy doszło do wypłaty nienależnego świadczenia? „Dziennik Gazeta Prawna” wyjaśnia, że obowiązują tu podobne zasady zwrotu, co w sytuacji, gdy doszło do wypłaty nienależnego świadczenia z ubezpieczeń społecznych, kiedy to ZUS może domagać się zwrotu od osoby, która je pobrała, a także domagać się również zwrotu od płatnika składek, jeśli to wskutek jego zachowania doszło do nieuzasadnionej wypłaty. Podstawą zwrotu w przypadku postojowego nie jest jednak ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, a ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19). Przepisy są podobne, choć nie takie same.

Największe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceNajwiększe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceCzytaj dalej

O konieczności zwrotu postojowego stanowi art. 15zx wyżej wymienionej ustawy, zgodnie z którym osoba, która pobrała nienależnie świadczenie postojowe, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Gazeta zwraca uwagę, że nienależnie pobrane postojowe zostało zdefiniowane nieco inaczej niż nienależnie pobrane świadczenie z ubezpieczeń społecznych. Za nienależne uznaje się je w sytuacji, gdy zostało przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych oświadczeń lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenie lub odpowiednio zleceniodawcę lub zamawiającego, bądź w sytuacji, gdy zostało wypłacone osobie innej niż osoba uprawniona z przyczyn niezależnych od ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apel

ZUS ma dużo czasu na sprawdzenie

Dziennik podaje, że decyzja zobowiązująca do zwrotu nienależnie pobranego postojowego może być wydana najpóźniej w ciągu pięciu lat od dnia, w którym je wypłacono, co oznacza, że ZUS ma sporo czasu na ustalenie obowiązku zwrotu tego świadczenia. Należności te przedawniają się z upływem trzech lat, licząc od uprawomocnienia się decyzji. Jest to zatem znacznie krótszy okres przedawnienia od tego określonego dla nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, które przedawniają się po upływie 10 lat od dnia uprawomocnienia się decyzji. W obu przypadkach ZUS ma pięć lat na jej wydanie.

Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  2. Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dramatyczne doniesienia na temat rodziny królewskiej. Książę jest zakażony
Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News