ZUS głodowe emerytury
Pexels
Autor Paulina Musianek - 28 Października 2019

600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUS

ZUS już teraz często wypłaca "głodowe" emerytury wynoszące kilkaset złotych. Niestety niedługo jeszcze większa część Polaków będzie otrzymywać tak niskie świadczenia.

ZUS. Wypłaty emerytur będą coraz niższe

ZUS będzie wypłacał coraz więcej głodowych emerytur. Jeszcze osiem lat temu najniższe świadczenie pobierało 24 tys. emerytów. Dzisiaj jest ich aż dziesięciokrotnie więcej, jak podaje "Gazeta Wyborcza". Niebawem ponad pół miliona osób będzie musiało żyć “za grosze”. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich problem ten będzie drastycznie rósł i już w 2025 r. osób pobierających świadczenie niższe od minimalnego będzie 500 tys., a w 2030 r. – ponad 650 tys. Lwią częścią jest grupy są kobiety - aż 85%. Głównie jest to spowodowane tym, że Polki wciąż otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Dodatkowo mają długie przerwy od pracy przez rodzenie i wychowywanie dzieci oraz szybciej przechodzą na emeryturę.

Mimo optymistycznych obietnic PiS dotyczących 13. czy 14. emerytury to przyszłość polskich emerytów w Polsce nie rysuje się tak różowo. Za 11 lat seniorzy, którzy nie zadbali o własne oszczędności czy inwestycje, mogą mieć naprawdę duży problem, aby dożyć “do pierwszego”.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

Stopa zastąpienia emerytur spada, bo nie chcemy dłużej pracować

Dziś nasza emerytura z ZUS zależy od tego, ile pieniędzy zgromadzimy na naszym koncie. Wysokość emerytury to po prostu suma zwaloryzowanych składek podzielona przez średnie oczekiwane dalsze trwanie życia. Im dłużej żyjemy i im krócej pracujemy i szybciej przechodzimy na emeryturę, tym te świadczenie jest niższe.

Aktualna stopa zastąpienia wynosi ok. 60 proc., ale ciągle maleje. Prezeska ZUS, Gertruda Uścińska powiedziała na konferencji portalu Business Insider, że stopa zastąpienia spadnie w 2060 r. do 30 proc.! Według danych ZUS, oznacza to, że młody Polak zarabiający dziś 2500 zł, w najlepszym przypadku za 40 lat będzie dostawał zaledwie 750 zł emerytury.

Emerytury mogłyby być wyższe, nawet o ok. 20 proc., gdyby państwo nie pobierało od nich podatku dochodowego. PiS jednak nie kwapi się do wprowadzenia takiego rozwiązania. — Gdybyśmy zwolnili także te wysokie emerytury od podatków, to byśmy pomogli tym, którzy naprawdę mają dużo, tym, którzy mają średnio, też byśmy mocno pomogli, a milionom ludzi, którzy mają najmniej, pomoglibyśmy w najmniejszym stopniu. To nie jest dobre rozwiązanie — stwierdził Jarosław Kaczyński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Wiedzieli, że ich dziecko przyjdzie na świat poważnie chore. Gdy tylko je zobaczyli, odebrało im mowę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczy pieniędzy
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News