Pakiet pomocy od ZUS dla trzech branż
praca własna
Autor Maria Glinka - 28 Września 2020

Od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki nie będą tak bolesne

Już w połowie października rozpocznie się nabór wniosków o kolejne wsparcie w ramach ZUS. Tym razem beneficjentami będą przedstawiciele trzech branż: turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Na jakie benefity mogą liczyć przedsiębiorcy zmagający się z trudną kondycją finansową przez koronawirusa?

Kolejny pakiet pomocowy od ZUS

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę antykryzysową 5.0., która wprowadza kolejne ulgi i benefity od ZUS. Z przepisów skorzystają osoby, które działają w trzech mocno dotkniętych przez koronawirusa branżach: turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Jednym z największych udogodnień jest możliwość uzyskania zwolnienia z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień). Puls Biznesu podaje, że ta ulga będzie przysługiwała płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw.

Niemcy się nie patyczkują. Poważne zaostrzenie zasad związanych z pandemiąNiemcy się nie patyczkują. Poważne zaostrzenie zasad związanych z pandemiąCzytaj dalej

Jakie wymogi należy spełnić, aby być zwolnionym ze składek ZUS? Przedsiębiorcy muszą udowodnić, że prowadzili działalność przed 30 czerwca 2020 r. Poza tym, konieczne jest wykazanie spadku przychodów o 75 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. O zwolnienie w ramach ZUS można wnioskować do końca listopada 2020 r.

Postojowe od ZUS dla agentów i przewodników turystycznych

Poza uchyleniem się od płacenia składek ZUS przedsiębiorcy mogą także zawnioskować o przyznanie świadczenia postojowego. Przepisy doprecyzowują, że taką możliwość mają agenci i przewodnicy turystyczni, ale na innych zasadach. Każdy agent, który chce ubiegać się o dopłatę rzędu 2080 zł od ZUS musi udokumentować, że prowadził działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r. Co więcej, kryterium warunkującym postojowe jest także odnotowanie przestoju ekonomicznego w związku z pandemią. Osoby ubiegające się o świadczenie od ZUS nie mogą podlegać innym ubezpieczeniom społecznym (bez uwzględnienia ubezpieczenia emerytalnego i rentowego z tytułu prowadzenia firmy).

Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiuLidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiuCzytaj dalej

Inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku konieczne jest wykazanie, że prowadzili działalność o charakterze sezonowym (w 2019 r. nie dłużej niż przez 9 miesięcy). Postojowe jest kierowane przez ZUS do tych przewodników turystycznych, którzy zawiesili swoją firmę po 31 sierpnia 2019 r.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dokładnie sprawdzili, w których sklepach jest najtaniej. Różnice są gigantyczne
2. Nie żyje 14-latek z Ośrodka Wychowawczego na Podkarpaciu. Szczegóły tragedii są porażające
3. Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniej

Dodatkowe postojowe od ZUS

Co więcej w piątej odsłonie tarczy wprowadzono możliwość uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego od ZUS. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, które już wcześniej otrzymały postojowe.

Zajrzysz do skrzynki i się zdziwisz. W podobnej sytuacji może być nawet 2 mln PolakówZajrzysz do skrzynki i się zdziwisz. W podobnej sytuacji może być nawet 2 mln PolakówCzytaj dalej

Ustawodawca wyjaśnia, że wsparcie jest kierowane do osób pracujących w transporcie turystycznym, zaangażowanych w wystawy, prowadzących dyskoteki, salony gier czy jarmarki. Chcąc otrzymać świadczenie od ZUS, należy udowodnić, że spadek przychodów wyniósł co najmniej 75 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r. Dodatkowe postojowe ZUS może przyznać maksymalnie trzy razy.

O wszystkie powyższe ulgi i benefity będzie można wnioskować od 15 października 2020 r. W celu otrzymania wsparcia od ZUS należy złożyć stosowne dokumenty za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Nowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osóbNowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław Jakimowicz znów odpłynął w TVP Info i pokazał, na co go stać. Co z kulturą osobistą? "Rozjadę ją w sądzie jak żabę"
  2. Znamy nowy skład rządu Morawieckiego. Premier podał nazwiska
  3. Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańsze
  4. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  5. Kontrole w sklepach, możesz zdziwić się na zakupach. Inspekcja powołuje się na jeden przepis
  6. Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
Dzisiaj w Biedronce możesz się nieźle obkupić. Dynię i kaczkę dostaniesz za półdarmoDzisiaj w Biedronce możesz się nieźle obkupić. Dynię i kaczkę dostaniesz za półdarmoCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News