ZUS traci wpływy ze składek
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 28 Kwietnia 2020

Dane z ZUS przerażają coraz bardziej. Wielu z nas może być w tragicznej sytuacji

Wpływy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ze składek spadły w kwietniu aż o jedną piątą – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Według publicystów gazety to zapowiedź tego, co nas czeka w tym roku w finansach publicznych.

ZUS traci

Wpływy ZUS ze składek spadły w kwietniu o ponad 20 proc. Tymczasem – jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” jeszcze niedawno – w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy – wpływy ze składki były rekordowo wysokie i systematycznie rosły.

Gazeta przywołuje dane ZUS z których wynika, że jeszcze w marcu, gdy zaczął się kryzys związany z pandemia koronawirusa, państwowy ubezpieczyciel mógł się poszczycić wpływami ze składek na poziomie 18,6 mld zł, czyli o ponad miliard więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zapłacili 20 zł, a dostawali towar za ponad 1000 zł. Biedronka popełniła błąd, który ucieszył klientówZapłacili 20 zł, a dostawali towar za ponad 1000 zł. Biedronka popełniła błąd, który ucieszył klientówCzytaj dalej

W kwietniu sytuacja przestała wyglądać jednak różowo i pogorszyła się nie tylko w porównaniu z marcem, ale też kwietniem zeszłego roku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Na światło dzienne wyszły nowe fakty o dniu zaginięcia małego Kacperka. Co mogło się wydarzyć w Nowogrodźcu?

– Spadek wpływów ze składek jest znacznie silniejszy, niż wynikałoby to ze spodziewanych zmian w funduszu płac w kwietniu. A to znaczy, że umorzenia składek, o które wnioskowali samozatrudnieni i mikrofirmy, muszą się cieszyć dużą popularnością – komentuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole.

Dziennik zwraca uwagę, że na chwilę obecną nie ma danych szczegółowych, a ich oszacowanie jest trudne, bo firmy mogą wstecznie występować o umorzenie składki.

Jedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministraJedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministraCzytaj dalej

Będzie recesja?

Publicyści „DGP” podkreślają, że wyniki ZUS to zaledwie wstęp do tego, co nas czeka w finansach publicznych w tym roku. Gazeta przypomina, że rząd przedstawił już swój scenariusz w aktualizacji programu konwergencji, w którym co roku Polska przedstawia Komisji Europejskiej dane o stanie finansów i gospodarki. Z informacji dziennika wynika, że rząd zakłada, że Polska nie uniknie w 2020 r. recesji, jednakże ma ona być niższa niż prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zdaniem którego polska gospodarka skurczy się o 4,6 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kasjerka Biedronki zakażona koronawirusem. Zaniepokojeni klienci piszą maile
  2. Laboratorium w Wuhan zostało zaatakowane. Cyberprzestępcy chcą poznać prawdę na temat pochodzenia wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Osoby na kwarantannie będą mogły wyjść z domu pod jednym warunkiem. MZ zapowiada ważną zmianę
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News