Niższe składki ZUS - komu przysługują
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Grudnia 2020

Możesz płacić znacznie niższe składki. Wystarczy pamiętać o jednym terminie

Mały ZUS Plus to wielka oszczędność dla przedsiębiorców. Wiemy jakie warunki musisz spełnić, by zapłacić mniej. Musisz się jednak pospieszyć, termin składania wniosków upływa 1 lutego 2021 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje ulga ZUS,
  • Co zrobić, by płacić niższe składki,
  • Jak złożyć wniosek.

Kolejny rok programu Mały ZUS Plus

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą na mniejszą skalę, może skorzystać z „małego ZUS plus” i płacić mniejsze składki. Przekonali się o tym przedsiębiorcy, którzy skorzystali z programu w ubiegłym roku.

- Mamy za sobą pierwszy rok funkcjonowania Małego ZUS-u Plus, czyli uprawnienia do niższego, proporcjonalnego ZUS dla mniejszych firm. W tym roku z tego rozwiązania korzystało ponad 280 tys. firm. - powiedział w rozmowie z ISBNews Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

- Spodziewamy się, że w przyszłym roku liczba ta utrzyma się na zbliżonym poziomie - preferencja obejmie zapewne od 280 do ponad 300 tys. firm - dodał.

Business Insider przypomina, że zasady korzystania z ulgi na opłacanie niższych składek ZUS w 2021 r. nie różnią się od tych obowiązujących dotychczas. Z informacji portalu wynika, że dzięki programowi firmy oszczędzą łącznie nawet miliard złotych.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręCzytaj dalej

Niższe składki za niższą emeryturę

Osoby korzystające z ulgi ZUS będą musiały liczyć się z tym, że ich emerytury także będą w przyszłości niższe, przypomina Marek Niedużak, dlatego Mały ZUS jest tylko opcją.

- Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze - podkreślił wiceminister cytowany przez portal.

Kto może liczyć na niższe składki ZUS

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się płacić niższe składki ZUS, będzie mógł składać wnioski do 1 lutego 2021 r. Warto jednak mieć na uwadze, że niższy ZUS przysługuje właścicielom firm, których przychody nie przekroczyły limitu 120 tys. zł i prowadzą działalność przez co najmniej 60 dni w roku.

Ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy w 2020 r. rozliczali się w 2020 r. w formie karty podatkowej i korzystali jednocześnie ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT, podaje portal. Warto też zaznaczyć, że z ulgi na składki VAT można korzystać maksymalnie przez 3 lata - 36 miesięcy.

Instrukcję krok po kroku dotyczącą tego, w jaki sposób złożyć wniosek znajdziesz na stronie ZUS. Tam też znajduje się szczegółowy spis dokumentów, które będą ci potrzebne.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji
  2. Ambasador USA w Polsce złożyła rezygnację. Tłumaczy decyzję
  3. Mały sklepik znalazł sposób na godziny dla seniorów. Banalne rozwiązanie
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News