ZUS w niezłej kondycji finansowej
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 27 Listopada 2020

Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć

Takie informacje zawsze napawają radością przyszłych i obecnych emerytów. Okazuje się, że mimo pandemii i jej następstw sytuacja finansowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po III kwartale tego roku prezentuje się dość dobrze. Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska mówi o stabilności i zarazem chwali płatników za zdyscyplinowanie.

ZUS w niezłej kondycji

Do danych dotyczących sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dotarł portal Business Insider Polska, podkreślając, że są one dużo lepsze niż w poprzednim kwartale i mogą napawać optymizmem.

Takie informacje zawsze cieszą przyszłych i obecnych emerytów, bo jeszcze na początku pandemii pojawiały się katastroficzne wizje dotyczące sytuacji u państwowego ubezpieczyciela. Wystarczy wspomnieć jak w końcówce kwietnia - w drugim miesiącu z koronawirusem w Polsce, gdy w Polsce obowiązywały najostrzejsze restrykcje wprowadzone w związku z pandemią – media alarmowały, że w pierwszych dwóch dekadach tego miesiąca płatnicy wpłacili w sumie 17,9 mld zł, czyli o prawie 5 mld mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Znaczące spadki dotyczące opłacania składek komentowano m.in. pogorszeniem sytuacji finansowej wielu firm w związku z obostrzeniami.

Tak wyglądała sytuacja w samym kwietniu, natomiast z przywołanych przez portal danych dowiadujemy się, że w okresie styczeń – wrzesień wpływy ze składek wyniosły 144,5 mld zł. Konsekwencje pandemii widać w danych dotyczących wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które w tym okresie wyniosły aż 197,1 mld zł, czyli o prawie 55 mld więcej niż wpływy ze składek.

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiObostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiCzytaj dalej

Stopień pokrycia wydatków Funduszu wpływami ze składek w trzech kwartałach tego roku ukształtował się, jak zauważa Business Insider Polska na poziomie 73,3 proc., zaś największe odbicie widoczne było latem (lipiec – wrzesień), kiedy to sytuacja reaktywowanych po restrykcjach firm zaczęła się poprawiać. Stopień pokrycia wydatków składkami ukształtował się wówczas na poziomie blisko 78 proc.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Same wpływy ze składek w okresie styczeń – wrzesień br. wyniosły 144,2 mld zł i stanowiły niespełna 70 proc. planu i jest to nieznaczny spadek (o 2,1 proc.) w porównaniu z sytuacją w analogicznym okresie zeszłego roku. Portal przypomina, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w okresie dziewięciu miesięcy tego roku otrzymał dotację z budżetu państwa na poziomie blisko 30 mld zł.

Zadowolenia z sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach tego roku nie kryje w rozmowie z Business Insider Polska szefowa instytucji prof. Gertruda Uścińska.

- Pomimo zawirowań społeczno-gospodarczych związanych z pandemią koronawirusa najnowsze dane o sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za pierwsze trzy kwartały tego roku, napawają optymizmem. Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest stabilna, a płatnicy są - mimo trudności - zdyscyplinowani – komentuje prezes ZUS.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

Uścińska zwraca również uwagę na duży wzrost świadczeń, które trafiły do ubezpieczonych w związku ze znacznym wzrostem liczby zwolnień lekarskich oraz dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców, który jak zauważa prezes ZUS wypłacano niemal nieprzerwanie od wiosny tego roku.

Przybyło obcokrajowców

Wspomniana przez szefową ZUS stabilność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to jak zauważa portal w dużej mierze efekt środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie na poziomie 18,1 mld zł. Uścińska podkreśla, że środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych epidemii COVID-19, w tym m.in. pokrycia ubytków składek wynikających z pogorszenia sytuacji makroekonomicznej oraz zwolnienia niektórych płatników z obowiązku opłacania należności z tytułu składek.

Analizując dane dotyczące sytuacji finansowej ZUS, portal zwraca również uwagę na rosnącą liczbę obcokrajowców, których na koniec września było niemal 690 tys. o 3,5 proc. więcej niż przed rokiem i blisko o 14 proc. więcej niż w końcówce drugiego kwartału tego roku. Tym samym udało się pobić dotychczasowy rekord 670 tys., jaki miał miejsce w lutym tego roku, czyli tuż przed nadejściem koronawirusa do naszego kraju.

Jeszcze niedawno było 21 zł do zapłaty. Teraz jest 6 razy więcej niezależnie od zużyciaJeszcze niedawno było 21 zł do zapłaty. Teraz jest 6 razy więcej niezależnie od zużyciaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News