ZUS będzie kosztował nas więcej
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 26 Grudnia 2019

ZUS mocno w górę od przyszłego roku. Masz czas do lutego, aby skorzystać z ulgi

Stawki płacone do ZUS wzrosną od przyszłego roku. Część zapłaci jednak mniej ze względu na wejście "małego ZUS-u". Jakie stawki czekają nas dokładnie w 2020 roku?

Jak podaje portal money.pl standarodwa składka z 2019 r., czyli 1316,97 zł, jaką to muszą zapłacić przedsiębiorcy wzrośnie teraz do 1430 zł. Wiele osób już teraz narzeka na zbyt wysokie składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tłumacząc to ograniczaniem możliwości inwestycyjnych przedsiębiorców. Tak duże sumy lokowane co miesiąć w ZUS znacznie hamują bowiem rozwój polskich firm, których pieniądze znikają w ten sposób z obiegu.

Biedronka po Świętach zaszaleje z bajeczną promocją. Nic tylko kupowaćBiedronka po Świętach zaszaleje z bajeczną promocją. Nic tylko kupowaćCzytaj dalej

ZUS będzie pobierał coraz więcej

Stawka 1430 zł jest jednak wciąż tylko prognozowaną sumą, bo nie ma jeszcze wiadomości na temat tego, ile wynisie dokładnie składka zdrowotna. Tego dowiemy się dopiero po informacji od GUS dotyczącej średniego miesięcznego zarobku w polskich przedsiębiorstwach w IV kwartale 2019 roku. Zważając na fakt, że w okresie świątecznym wiele firm przyznaje swoim pracownikom premie okolicznościowe, to wynagrodzenie przeciętne w wyżej wymienionym kwartale będzie przypuszczalnie wyższe niż w kwartałach poprzednich. To oznacza wyższą składkę zdrowotną.

Z wyliczeń opublikowanych przez money.pl wynika, że pozostałe elementy składek do zus, czyli: emerytalna, rentowa, chorobowa dobrowolna, na fundusz pracy i wypadkowa, łącznie będą nas kosztować 1069,14 zł, co znaczy, że o prawie 100 zł więcej niż obecnie.

Użytkownicy LPG dostali prezent na święta, autogaz niespodziewanie tanieje. Benzyna i ropa gorzejUżytkownicy LPG dostali prezent na święta, autogaz niespodziewanie tanieje. Benzyna i ropa gorzejCzytaj dalej

Kto zapłaci do ZUS mniej

Na preferencyjne składki mogą za to liczyć przedsiębiorcy, który uzależnią ją (jeżeli chcą) od poziomu swoich dochodów. Ustawa gwarantująca taką możlwiość została ostatnio rozszerzona przez parlament, dzięki czemu skorzystać z niej może już 320 tys. przedsiębiorców. Teraz ulga będzie możliwa dla przedsiębiorców, który rocznie osiągają dochód do 120 tys. zł. Aby móc skorzystać z preferencyjnej składki, należy zgłosić tę chęć do lutego 2020 roku w swoim oddzialem ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nikt nie zwrócił na to uwagi. Przyjaciółka Marty Kaczyńskiej zamieszana w największa aferę tego roku
  2. Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News