ZUS bez preferencyjnych składek
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Października 2019

Nie będzie preferencyjnych składek. ZUS przykręci śrubę

Powinniśmy dążyć do tego, by każdy w wyniku swojej aktywności zawodowej miał wypracowaną choćby minimalną emeryturę - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla gazety “Fakt”. Minister wypowiedziała się też na temat zniesienia limitu składek ZUS.

ZUS dla przedsiębiorców skrytykowany

"Jestem przeciwniczką takiego rozwiązania. Na przykład Niemcy od niego odchodzą" - zwraca uwagę Emilewicz, odpowiadając na pytanie o dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Zdaniem szefowej MPiT, "rzeczywistość jest taka, że gdy pojawią się trudności w gospodarce, z reguły zaczyna się oszczędzać na tym, co wydaje się niepotrzebne, czyli właśnie na składkach na ubezpieczenie społeczne".

Emilewicz uważa, że powinniśmy dążyć do tego, by każdy "w wyniku swojej aktywności zawodowej miał wypracowaną choćby minimalną emeryturę". Szefowa MPiT tłumaczy, że nasze społeczeństwo się starzeje, "a w przyszłości oczekiwania wszystkich pracowników będą jednoznaczne - będą chcieli uzyskać świadczenie".

Kartki z PRL. Poszukajcie ich w szufladach, niektóre mogą być warte krocieKartki z PRL. Poszukajcie ich w szufladach, niektóre mogą być warte krocieCzytaj dalej

Zniesienie limitu składek wywoła spore konsekwencje

Minister chciałaby "przekonać większość parlamentarną do tego, żeby ponownie rozważyła" kwestię zniesienia 30-krotności składki ZUS. "Po pierwsze zniesienie tego limitu będzie w przyszłości skutkowało koniecznością wypłacania przez ZUS bardzo wysokich emerytur tym, którzy mieliby wpłacać nielimitowane składki" - zaznaczyła. Emilewicz podkreśliła, że mamy w Polsce więcej firm informatycznych, zatrudniających np. 200 osób, dla których zachowanie dotychczasowego poziomu składek to warunek "utrzymania informatyków na pokładzie". "Powinniśmy więc zrobić wszystko, aby tych warunków nie pogarszać" - powiedziała.

Emilewicz pytana, kto będzie premierem po wygranych przez PiS wyborach, odpowiedziała: "Mateusz Morawiecki. Prezes Jarosław Kaczyński jasno to mówił przed wyborami i wyraźnie powtarzał po ogłoszeniu wyników". (PAP)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News