ZUS przypomina o terminach składania wniosków
media.defense.gov
Autor Maria Glinka - 25 Listopada 2020

Masz już tylko kilka dni na złożenie wniosku. Potem ZUS zainkasuje od Ciebie mnóstwo pieniędzy

ZUS przypomina o ważnych terminach dla przedsiębiorców. Czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek upływa wraz z końcem listopada. Z tej możliwości mogą skorzystać tylko niektóre podmioty.

ZUS z ważnym komunikatem

ZUS apeluje do wszystkich zainteresowanych o przestrzeganie wyznaczonych terminów. Przedsiębiorcy, którzy z mocy tarczy antykryzysowej 5.0. są uprawnieni do rozwiązań pomocowych, mają czas o złożenie wniosku tylko do 30 listopada. Po tym dniu dokumenty w sprawie zwolnienia z opłacania składek ZUS za trzy miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień) nie będą przyjmowane.

Kto może ubiegać się o zawieszenie płatności na poczet ZUS? Co do zasady piąta odsłona tarczy antykryzysowej jest skierowana do branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej. Jednak zwolnienie ze składek ZUS przysługuje tylko wybranym podmiotom, które działają w tych sektorach. Niezbędne jest spełnienie kilku kluczowych warunków.

Kryteria uzyskania zwolnienia z opłacania składek ZUS

Portal bezprawnik.pl przypomina, że o czasowe zwolnienie z obowiązku przekazywania składek do ZUS mogą starać się firmy o odpowiednim numerze PKD, które wskazuje ustawa. Wśród potencjalnych beneficjentów znajdują się przede wszystkim podmioty z branży turystycznej: hotele, agenci, piloci i przewodnicy turystyczni oraz firmy zajmujące się pasażerskim transportem lądowym.

W swojej szufladzie możesz mieć prawdziwy skarb. Moneta z PRL warta nawet 20 tys. złW swojej szufladzie możesz mieć prawdziwy skarb. Moneta z PRL warta nawet 20 tys. złCzytaj dalej

Prawo do umorzenia płatności na poczet ZUS mają także podmioty z branży wystawienniczej, które zajmują się organizacją targów, kongresów i wystaw. O zwolnienie mogą ubiegać się również domy strachu, pokoje zagadek i niektóre firmy prowadzące działalność rozrywkową i rekreacyjną np. wesołe miasteczka.

Katalog wymogów, które musi spełnić każdy z wyżej wymienionych podmiotów, jest długi. Po pierwsze, zwolnienie ze składek przysługuje firmie, pod warunkiem że była zarejestrowana przed 30 czerwca 2020 r.

Po drugie, musi udowodnić spadek przychodów o co najmniej 75 proc. w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Skalą porównania zmniejszenia przychodów jest analogiczny miesiąc w 2019 r. Dla przykładu – podmiot, który składa wniosek w listopadzie musi przedstawić odpowiednie wyliczenia, które potwierdzą, że jego przychody w październiku 2020 r. zmniejszyły się o ¾ względem października 2019 r. Oznacza to, że z kręgu potencjalnych beneficjentów wyłączone są podmioty, które przestały funkcjonować w ostatnim czasie.

Po trzecie, przedsiębiorca może złożyć wniosek jeśli wcześniej przedłożył w ZUS deklarację rozliczeniową za miesiące, za które stara się o zwolnienie z opłacania składek. Termin dostarczenia tych wyliczeń upłynął 31 października.

Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaSeniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
 2. TVP straciło umowę z całą siecią sklepów przez przekaz? Jest oświadczenie Carrefoura
 3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Zwolnienie z ZUS to nie wszystko. Na przedsiębiorców czekają dwa inne rozwiązania pomocowe

Poza możliwością uzyskania zwolnienia z konieczności opłacania składek ZUS przedsiębiorcy są uprawnieni do świadczenia postojowego i dodatkowego świadczenia postojowego.

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluTak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluCzytaj dalej

Z pierwszego instrumentu pomocowego mogą skorzystać podmioty, które prowadzą przeważającą działalność jako agenci i przewodnicy turystyczni. Natomiast o dodatkowe świadczenie postojowe mają prawo zawnioskować przedsiębiorcy, których działalność w przeważającej części dotyczy:

   • transportu turystycznego,
   • wystawiania i występowania w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych,
   • prowadzenia pokojów zagadek, domów strachu, dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Podmioty, które chcą ubiegać się o drugie postojowe muszą udokumentować, że już wcześniej skorzystały ze świadczenia.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Zygmunt Chajzer ma poważne problemy ze zdrowiem. Niespodziewana diagnoza załamała wszystkich, bliscy informują
 3. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
 4. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
 5. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
 6. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
 7. Dramat żony Kamila Stocha. Powiedziała przerażającą prawdę, chodzi o rodzinę, straszne wyznanie
 8. Elegancka przystawka czy szybka sałatka dla rodziny? Ty wybierasz, carpaccio z buraka zrobisz w 5 minut, a efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News