By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78900231
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78900231
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Lutego 2020

Wystarczy popełnić mały błąd w PIT, żeby mieć problemy z ZUS-em i skarbówką. Wiele osób może wpaść w pułapkę

ZUS może nam sprawić problemy, jeśli popełnimy mały błąd w rozliczeniu PIT. W konsekwencji możemy źle wyliczyć składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. Małego ZUS plus - informuje “Rzeczpospolita”.

ZUS przypomina: to ostatni moment na zgłoszenia

Mały ZUS Plus obowiązuje od początku lutego. Dzięki programowi przedsiębiorcy mogą płacić niższe, preferencyjne składki. Założenia były takie, że z Małego ZUS plus będzie mogło skorzystać ponad 320 tysięcy firm. Jednak z danych ZUS wynika, że do 24 lutego wnioski złożyło tylko 63 tys. przedsiębiorców. To ostatni tydzień na zgłoszenia. Termin mija 2 marca.

Badanie na koronawirusa ma kosztować 500 złotych? Zarządzenie warszawskiego szpitala wywołuje oburzenieBadanie na koronawirusa ma kosztować 500 złotych? Zarządzenie warszawskiego szpitala wywołuje oburzenieCzytaj dalej

Mały ZUS plus może prowadzić do poważnych pomyłek

Jak podaje gazeta, w małym ZUS plus składki są uzależnione od dochodu z działalności wykazanego w rozliczeniu podatkowym. Na łamach “Rzeczpospolitej” doradca podatkowy Artur Kowalski ostrzega, że każdy błąd podatkowy będzie skutkować nieprawidłowym wyliczeniem składki. "Przedsiębiorca będzie miał za jednym zamachem zaległość i w PIT, i w ZUS" - wyjaśnia ekspert.

Wtóruje mu inny doradca podatkowy Grzegorz Gębka i dodaje, że błędy zazwyczaj wychodzą dopiero w trakcie kontroli po kilku latach. "A jednoczesne problemy ze skarbówką i ZUS mogą położyć niejedno przedsiębiorstwo" - ostrzega specjalista.

Dzisiaj grzeje 1. Wystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomy

2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

ZUS będzie Cię ścigał

"Rzeczpospolita" podkreśla, że błąd jest możliwy w trakcie liczenia dochodu z działalności. Wystarczy, że do ZUS przedsiębiorca poda tę samą kwotę, którą podał urzędowi skarbowemu, ale dochód pomniejszył o stratę z ubiegłych lat lub ulgę. A Mały ZUS Plus nie uwzględnia żadnych ulg podatkowych.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News