Płatnicy ZUS z problemami
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 24 Grudnia 2020

Tysiące Polaków ma problem z uzyskaniem zagwarantowanej pomocy. A ZUS nabrał wody w usta

ZUS nie uwzględnił wniosków niektórych przedsiębiorców, choć spełniali wymogi przyznania wsparcia na czas pandemii. Na problemy z uzyskaniem zwolnienia z opłacania składek uskarżają się przedsiębiorcy objęci pomocą w trakcie pierwszej fali pandemii. Kilkadziesiąt firm nie mogło skorzystać z pandemicznego przywileju, ponieważ przedłożyło wniosek w formie papierowej. ZUS w tej sprawie milczy.

  • Z tego artykułu dowiesz się:
  • Z jakimi trudnościami zmagają się płatnicy ZUS
  • Kto uskarża się na problemy
  • Jakiego rządu składki nie zostały zawieszone

Prawdziwy chaos w ZUS. Uprawnieni do pomocy nie otrzymali wsparcia

Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w dobie pandemii. Według oficjalnych wyliczeń do końca czerwca ZUS umorzył składki o łącznej wartości ponad 11 mld zł.

Z tego przywileju skorzystały w tamtym czasie ponad 3 mln Polaków. Jednak RFM FM donosi, że wśród nich nie znaleźli się wszyscy uprawnieni do zwolnienia przedsiębiorcy.

Redakcja ustaliła, że co najmniej kilkadziesiąt firm nie uzyskało wsparcia od ZUS z powodu złożenia wniosku w formie papierowej. Dokumenty zostały wysłane pocztą lub umieszczone we wrzutniach, czyli specjalnych urnach, dzięki którym płatnik nie narażał się na kontakt z pracownikiem ZUS.

Poszkodowani płatnicy otrzymali pisma z odmową zwolnienia ze składek ZUS. Powodem odrzucenia wniosków było rzekome przekroczenie terminu, który upływał 30 czerwca. Tego typu zawiadomienia zostały wysłane z placówek ZUS w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie.

Policja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze wpadną z wizytąPolicja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze wpadną z wizytąCzytaj dalej

Zaskoczenia obrotem sprawy nie kryje Katarzyna Kalata, która od lat odpowiada za kontakty na linii firmy - ZUS. - To jest nowość. Nie wynika to z ustawy covidowej, bo ma tutaj zastosowanie procedura KPA, która mówi wprost, że termin zostaje zachowany, kiedy nadamy list w placówce pocztowej - przyznała w rozmowie z RMF FM.

Setki tysięcy złotych straty przez ZUS. Warto uważać przy składaniu kolejnych wniosków

Sytuacja jest poważna, ponieważ w grę mogą wchodzić gigantyczne sumy. Dzięki zwolnieniu ze składek ZUS część przedsiębiorców mogła zaoszczędzić nawet 150 tys. zł, choć wśród poszkodowanych znaleźli się także płatnicy zobowiązani do przekazywania niższych kwot. ZUS jak na razie nie zabrał głosu w tej kontrowersyjnej sprawie.

Komu przysługiwało pełne zwolnienie ze składek ZUS? Małym firmom, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły mniej niż 10 osób. Portal money.pl przypomina, że na 50 proc. umorzenie składek ZUS mogły liczyć przedsiębiorstwa zgłaszające między 10 a 49 pracowników.

Co więcej, o czasowe zawieszenie opłat na poczet ZUS mogły ubiegać się także osoby samozatrudnione. Warunkiem uzyskania zwolnienia było udokumentowanie przychodu wyższego niż trzykrotność średniego wynagrodzenia, przy dochodzie niższym niż 7 tys. zł.

Problemy z wnioskami o umorzenie składek to nie jedyne trudności, na które napotkali płatnicy ZUS. Z powodu braków kadrowych i niedoborów w wyposażeniu część osób będzie musiała czekać na przyznanie zasiłku nawet pół roku.

Warto pamiętać, że w związku z tarczą antykryzysową 6.0. o postojowe czy zwolnienie ze składek ZUS mogą ubiegać się kolejne podmioty. Z uwagi na brak komentarza ZUS w sprawie papierowych dokumentów zalecamy przedłożenie wniosków w formie elektronicznej np. poprzez PUE ZUS.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News