ZUS wprowadza duże zmiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 24 Listopada 2020

Kluczowa zmiana w ZUS. Dla starszych ludzi będzie wielkim zaskoczeniem

ZUS z racji na pandemię koronawirusa znacznie przyśpieszył pracę nad cyfryzacją. Dzięki temu podatnik może skorzystać z usług urzędu nie wychodząc z domu. Właśnie szykują się kolejne zmiany - klienci będą mogli samodzielnie tworzyć potwierdzenia z danymi.

ZUS przygotowuje spore zmiany, wszyscy będą nimi objęci

Gdy ZUS został w trakcie pierwszej fali pandemii zasypany wnioskami o pomoc z tarczy antykryzysowej, wdrożono nowe procedury przy cyfryzacji zakładu. Pozwoliło to nie tylko na wyeliminowanie błędów we wnioskach (które system zaznacza jeszcze na etapie wypełniania), ale także na przyśpieszenie modernizacji.

Jak podaje Interia Biznes, obecnie z profilu PUE ZUS korzysta 5,9 mln użytkowników, a jest ich coraz więcej ze względu na ciągłe usprawnienia. Prace nad cyfryzacją wciąż postępują, a już niedługo ZUS zaoferuje podatnikom możliwość realizacji kolejnej usługi za pośrednictwem internetu.

Pilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państwPilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państwCzytaj dalej

Za kilka miesięcy wszyscy świadczeniobiorcy będą mogli samemu tworzyć potwierdzenia z danymi z ZUS. Obecnie ta funkcja dostępna jest jedynie dla płatników składek i ubezpieczonych. Od połowy 2021 roku skorzystają z niej wszyscy obywatele.

- To jest taka alternatywa dla zaświadczeń wydawanych przez ZUS. Są one zwykle potrzebne innym instytucjom np. bankom czy urzędom do realizacji spraw, które u nich załatwia klient np. kredyt, przyznanie świadczenia socjalnego - tłumaczyło biuro prasowe ZUS cytowane przez Interię Biznes.

Szykuje się nowy bat na kierowców. Prawo jazdy stracisz jeszcze łatwiej niż dotychczasSzykuje się nowy bat na kierowców. Prawo jazdy stracisz jeszcze łatwiej niż dotychczasCzytaj dalej

Do tej pory takie zaświadczenie wystawiał pracownik ZUS, robiono to na wniosek papierowy, elektroniczny, lub podczas wizyty w zakładzie. Teraz samemu będzie można wybrać których danych potrzebuje do dokumentu, a następnie stworzyć z nich dokument potwierdzający.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

W tego typu sytuacjach będziemy mogli skorzystać z nowej usługi ZUS

Jakie są zalety nowej usługi ZUS? Interia Biznes jako przykład podaje sytuację, gdy płatnik składek musi przedłożyć w jakiejś instytucji informacje o saldzie swojego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki zmianom zrobimy to samemu, otrzymamy kwalifikowaną pieczęć ZUS, a pracownik instytucji, u której składamy dokument, będzie mógł sprawdzić jego autentyczność w wyszukiwarce na portalu zakładu.

- Dla świadczeniobiorców funkcja będzie działała według tego samego schematu, ale zakres danych, dla których można utworzyć potwierdzenie będzie specyficzna dla tej właśnie grupy klientów. Przykładowo będzie można utworzyć potwierdzenie z informacją o wysokości przyznanego świadczenia - informuje ZUS.

Potężny zwrot akcji w sprawie ferii zimowych, w grze wielka kasa. Wiceminister miał za dużo do straceniaPotężny zwrot akcji w sprawie ferii zimowych, w grze wielka kasa. Wiceminister miał za dużo do straceniaCzytaj dalej

To nie wszystkie zmiany w systemie ZUS. Dokonywane są drobne modernizacje

Prace nad usprawnieniem obecnie działających funkcji ciągle trwają. Jak informuje ZUS, wymienia się stare formaty wniosków na nowe i wprowadza poprawki techniczne. Jak mówi dla Interii Biznes Grzegorz Dyjak z biura prasowego zakładu, zmienione będą wnioski, które nie były dostępne w formacie HTML.

Niektórzy uskarżają się jednak na małą intuicyjność i przejrzystość obecnego portalu. Prace nad modernizacją portalu potwierdziła prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z Interią Biznes. Z tym że na takie zmiany przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Na dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliNa dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliCzytaj dalej

- Jeśli chodzi o zmiany w wyglądzie PUE ZUS i optymalizacje, które pozwolą na łatwiejsze korzystanie z portalu, to projekt będzie realizowany przez najbliższe dwa lata. Jego zakończenie jest planowane na III kw. 2022 roku - mówił przedstawiciel biura prasowego.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Szef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychSzef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News