ZUS regularnie sprawdza, czy nie doszło do wyłudzeń
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Października 2019

Sprytne sposoby na wyłudzenie pieniędzy z ZUS. Polacy mistrzami kombinowania

ZUS przeprowadza regularne kontrole, ale i tak czasem może zostać oszukany. Polacy mają wiele sposobów na to, jak oszukać ZUS i wyłudzić świadczenia - informuje portal money.pl. Czasem chodzi o naprawdę duże kwoty.

ZUS próbowano oszukać na setki tysięcy

ZUS musi przeprowadzać kontrole - w końcu wyłudzanie świadczeń to problem dla wszystkich obywateli. Jednak Polacy mają wiele sposobów na to, jak oszukać ZUS i żerować na składach innych osób. Rekordziści potrafią przez długie lata żonglować zasiłkami, zwolnieniami i wszelkimi innymi świadczeniami. Z wpłaconych kilkuset złotych składek mogą inkasować nawet kilkaset tysięcy złotych. Dla przykładu: Z 300 zł składki udało się pobrać 1000 razy więcej z ZUS. Z 4 tys. zł składki udało się uzyskać 100 razy więcej - informuje portal money.pl.

Szokujące skierowanie do lekarza wzburzyło posłów. Wytykają PiS brak powagi i skutecznościSzokujące skierowanie do lekarza wzburzyło posłów. Wytykają PiS brak powagi i skutecznościCzytaj dalej

ZUS walczy z oszustami

Jak podaje portal, w zeszłym roku ZUS nakrył 2,9 tys. fikcyjnych pracowników. Zostali zatrudnieni wyłącznie dlatego, by mieć ubezpieczenia. Następne 687 przypadków to przedsiębiorcy, którzy założyli firmę, by otrzymywać świadczenia. W tym było 227 kobiet w ciąży. Część tych fałszerstw już potwierdziły sądy, które orzekały w sprawach osób wyłudzających świadczenia.

- Spotkaliśmy się już z najróżniejszymi sposobami na wyłudzenie świadczeń i najróżniejszymi uzasadnieniami postępowań łamiących prawo. Na fundusze, z których wypłacamy świadczenia składamy się my wszyscy, którzy jesteśmy ubezpieczeni - zaznacza Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Nowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologiiNowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologiiCzytaj dalej

Kontroli jest mniej, ale są skuteczniejsze

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ZUS zmienił swój sposób weryfikacji. Kontroli jest mniej, jednak są one dokładniej przeprowadzane. Jak podaje portal money.pl, liczba kontroli w ciągu ostatnich czterech lat zmniejszyła się o niemal jedną czwartą. Jeszcze w 2015 i 2016 roku ZUS przeprowadził kontrole w ok. 80 tys. firm na przestrzeni roku. W 2018 roku liczba kontroli zmniejszyła się do rekordowo najniższego poziomu - do 58 tys. Jednak to właśnie teraz ZUS może być dumny ze swojej pracy, gdyż przynosi wymierne efekty. Portal money.pl podaje, że przedsiębiorcy po kontrolach w 2018 roku mieli (i mają) do dopłaty niemal 287 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News