ZUS kontroluje coraz więcej osób przebywających na L4
fot. Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim
Autor Komunikaty prasowe - 24 Lutego 2020

Na L4 licz się z wizytą ZUS. 574 tys. kontroli i 40 tys. cofniętych zasiłków

ZUS kontroluje na potęgę. W zeszłym roku zweryfikował L4, 574 tys. osób będących na zwolnieniu. Kontroli może być jednak już tylko więcej, bo problem nadużywania zwolnień lekarskich jest coraz bardziej widoczny.

ZUS mówi "sprawdzam"

Kontrole są przeprowadzane w coraz większym stopniu i jest to 78 tys. tego typu kontroli więcej niż w roku 2018. Większa liczba kontroli przełożyła się na prawie 40 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę przeszło 37,4 mln zł.

- ZUS ma ustawowy obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich. System ubezpieczeń społecznych jest tworzony i finansowany przez obywateli oraz zasilany z naszych składek. Instytucja, której powierza się zarządzanie tymi środkami, musi kontrolować ich wydatkowanie — komentuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Natomiast Wojciech Bociański, ekspert BCC ds. służby zdrowia, podkreśla, że takie kontrole są konieczne. I zaznacza, że w Polsce pacjenci za łatwo dostają zwolnienia. Z kolei jak przekonuje Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan, większe zaangażowanie ZUS-u w tej kwestii to wyjście naprzeciw postulatom zgłaszanym przez pracodawców. Oni mają poczucie, że pewien odsetek zwolnień jest nie do końca zasadnych albo wykorzystywanych niezgodnie z zaleceniami lekarza.

- Wśród pracowników można zaobserwować tendencję wzrostową do korzystania ze zwolnień. To oczywiście problem dla gospodarki, ale przede wszystkim dla pracodawców w zapewnieniu efektywności prowadzonej działalności. Jednak, chcąc podejść do tej kwestii globalnie, należałoby zweryfikować, na jakie jednostki chorobowe wystawiane są zaświadczenia o czasowej niezdolności — mówi Sławomir Jagieła, ekspert BCC ds. systemu ochrony zdrowia.

Uważam, że kontroli przeprowadzanych przez ZUS będzie coraz więcej. I prawdopodobnie wzrośnie też skuteczność takich działań. Już pomaga w tym system elektronicznych zwolnień. To powinno zdyscyplinować nieuczciwych pracowników - zaznacza Wojciech Bociański z BCC.

Orange podwyższa ceny. Abonament droższy nawet o 30 złOrange podwyższa ceny. Abonament droższy nawet o 30 złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psów
  2. Najczęstsze nowotwory w Polsce. Przytłaczające dane
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Ostrzeżenia GIS przed wyjazdem w jedno miejsce. Wizyta w europejskim kraju może zakończyć się bardzo źle
Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News