ZUS wysłał deklaracje podatkowe dla świadczeniobiorców
By Triskaidekafil - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2566515
Autor Radosław Święcki - 23 Lutego 2021

ZUS zakończył wysyłkę deklaracji podatkowych dla świadczeniobiorców

Ważna informacja dla świadczeniobiorców ZUS. Zakład informuje, że zakończył przed terminem wysyłkę ok. 10 mln deklaracji podatkowych PIT. Otrzymają je osoby, które choć raz pobrały w 2020 roku rentę, emeryturę lub zasiłek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ZUS wysłał deklaracje podatkowe dla świadczeniobiorców
  • Kiedy upływa termin rozliczenia z fiskusem
  • Jaką wiadomość rzekomo od ZUS należy zignorować

ZUS zakończył wysyłkę PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jak informuje cytowany przez Polską Agencję Prasową jego rzecznik Paweł Żebrowski zakończył przed terminem wysyłkę ok. 10 mln deklaracji podatkowych PIT. Otrzymają je osoby, które pobierały świadczenia (emeryturę, rentę lub zasiłek) z ubezpieczeń społecznych. Wysyłka deklaracji rozpoczęła się na przełomie stycznia i lutego.

Deklaracje PIT dotrą do osób, które w zeszłym roku choć raz pobrały z ZUS jedno ze wspomnianych wyżej świadczeń. Otrzymują one PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11.

Pierwszy z formularzy, czyli PIT-40A (rozliczenie podatku) jak przypomina PAP przeznaczony jest dla emerytów i rencistów z niedopłatą podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku).

Z kolei PIT-11A, to informacja o dochodach m.in. dla osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. W tym roku deklaracje te otrzymały również osoby, które mają nadpłatę podatku. Podatnik w takiej sytuacji rozlicza się z urzędem skarbowym samodzielnie albo może poczekać do końca kwietnia, kiedy to urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Emeryci i renciści jak przypomina PAP dostaną zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego, który zwróci nadpłatę w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub w ciągu trzech miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym. Świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego do 30 kwietnia br.

Emeryci i renciści mogą też przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. W sytuacji, gdy jest to ta sama organizacja co przed rokiem, nie muszą oni nic robić, gdyż wskazany rok temu podmiot musi być w aktualnym wykazie Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli zaś podatnik chce przekazać wspomniany 1 proc. na rzecz innej organizacji, musi wówczas wypełnić druk PIT-OP i przekazać go do swojego urzędu skarbowego.

Warto sprawdzić swoje skrzynki pocztowe i sprawdzić czy przesłane przez ZUS deklaracje dotarły. Jeśli w najbliższych dniach do tego nie dojdzie, bądź pojawią się wątpliwości odnośnie otrzymanego formularza, wówczas należy skontaktować się z placówką państwowego ubezpieczyciela, która wypłaca świadczenie.

Termin rozliczenia z fiskusem mija 30 kwietnia br.

ZUS ostrzega przed oszustami

Wspomnianej wysyłki ZUS nie wolno zignorować, trzeba natomiast zignorować e-maila w którym oszuści podszywają się pod Zakład. Instytucja jak już informowaliśmy wydała w poniedziałek w tej sprawie komunikat.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnich dniach niektórzy klienci ZUS otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłaty i konieczności jej uregulowania w ciągu 24 h – informuje w komunikacie ZUS.

Państwowy ubezpieczyciel przypomina, że nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych drogą mailową. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci ZUS nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną Zakład kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.

Fałszywa korespondencja została wysyłana z adresu: alert@zus.pl. Najprawdopodobniej miała ona na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które są zapisane w jego pamięci.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News