ZUS przypomina o terminach składania dokumentów
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 23 Stycznia 2021

ZUS pilnie ostrzega. Już tylko parę dni na złożenie, wiele osób nadal zwleka

ZUS wystosował pilny apel do niektórych klientów. Zostało już niewiele czasu, aby przedłożyć dokumenty niezbędne do ustalenia wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe. Przypominamy, co powinno znaleźć się w zaświadczeniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy jest czas na złożenie dokumentów w ZUS
  • Kto musi dopełnić formalności
  • Jak ustala się wysokość składki wypadkowej

ZUS apeluje do płatników o terminowe składanie dokumentów

ZUS przypomina o ważnych terminach. Tylko do 1 lutego 2021 r. można złożyć dokument ZUS IWA z danymi potrzebnymi do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Obowiązek ten nie dotyczy jednak wszystkich płatników.

Informację ZUS IWA muszą przedłożyć płatnicy, który spełniają łącznie trzy inne warunki. Po pierwsze wymóg ten ciąży na osobach, które zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 pracowników.

Po drugie, terminy dotyczą wszystkich, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek wypadkowych nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. oraz przez jeden dzień w bieżącym roku kalendarzowym. Po trzecie, zobligowani do przekazania informacji musieli figurować w rejestrze REGON na dzień 31 grudnia 2020 r.

Co należy uwzględnić w ZUS IWA?

Przedkładany dokument powinien zawierać pięć niezbędnych informacji. Należy poinformować ZUS o rodzaju działalności gospodarczej według numeru PKD i liczbie osób ubezpieczonych. Co więcej, trzeba ujawnić liczbę pracowników poszkodowanych w wypadkach przy pracy - zarówno ciężkich, jak i śmiertelnych. W zaświadczeniu musi znaleźć się także liczba poszkodowanych przy pracy ogółem oraz liczba osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Nieprzekazanie pełnej informacji może przysporzyć poważnych problemów. To właśnie od kompletu wyżej wymienionych danych ZUS uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, które będzie obowiązywało przez najbliższy rok składkowy (1 kwietnia 2021 r. - 31 marca 2022 r.).

Jak przedłożyć zaświadczenie? Informację IWA ZUS przekazuje się w identycznej formie jak dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszeniowe i rozliczeniowe). Można wybrać trzy kanały komunikacji: drogę elektroniczną, tradycyjną i pocztową.

W przypadku wizyty osobistej w ZUS należy pamiętać o umieszczeniu dokumentów w specjalnej wrzutni zlokalizowanej przy wejściu do wybranego oddziału. Wysyłając informację za pośrednictwem poczty, nie wolno zapominać o umieszczeniu napisu „ZUS IWA” na kopercie. W razie wątpliwości ZUS zaleca skorzystanie z poradnika „Zasady składania i wypełniania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA”, który jest dostępny bezpłatnie na oficjalnej stronie Zakładu.

Na decyzję ZUS trzeba będzie zaczekać

Informację zwrotną w sprawie stawki ZUS wręczy osobiście płatnikom, którzy przekazali dokumenty trzy razy z rzędu. Zawiadomienie pojawi się u klientów do 20 kwietnia 2021 r. W celu sprawdzenia wysokości składki można także skorzystać z PUE ZUS.

Natomiast wszyscy pozostali płatnicy ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w odniesieniu do numeru PKD. Różnią się one w zależności od stopnia ryzyka związanego z wykonywaniem obowiązków zawodowych w ramach danej działalności gospodarczej.

W przypadku płatników, którzy do ubezpieczenia wypadkowego zgłaszają nie więcej niż 9 zatrudnionych, stawka wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. „Od 1 kwietnia 2021 roku zmieni się ponownie wysokość stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego, a nowe wartości stopy procentowej dla grup działalności znane będą w marcu 2021 r., będzie je można znaleźć na naszej stronie internetowej zus.pl”, mówi cytowana w komunikacie Iwona Kowalska-Matis, Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News