ZUS kolejna tarcza antykryzysowa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 22 Grudnia 2020

Można się załapać na piękny prezent od ZUS. Ale trzeba pamiętać o dwóch terminach

ZUS rusza ze wsparciem antykryzysowym. Można uzyskać m.in. zwolnienie ze składek, czy świadczenia postojowe. Zakład realizuje tarczę antykryzysową 6.0, a żeby otrzymać wsparcie, trzeba się pośpieszyć. Ustalono dwa graniczne terminy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są terminy na uzyskanie wsparcia ZUS
  • Kto może uzyskać wsparcie
  • Jakie warunki trzeba spełnić

Terminy na składanie wniosków do ZUS zbliża się ku końcowi. Kto nie zdąży, temu przepadnie wsparcie

ZUS przypomniał przedsiębiorcom o wyznaczonym czasie na składanie dokumentów o wsparcie z tarczy antykryzysowej 6.0. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z państwowej pomocy, będą mogli składać wnioski od 30 grudnia 2020 roku do końca stycznia 2021 roku. Ponadto do końca grudnia należy złożyć dokumenty rozliczeniowe w ZUS.

Przedsiębiorcy z branż oznaczonymi ponad 40 kodami PKD, mogą ubiegać się o zwolnienie składek ZUS za listopad. Na liście znalazły się firmy, które straciły przez częściowy lockdown, m.in. obiekty kultury i sportu, fizjoterapeuci, gastronomia, pozaszkolne formy edukacji i branża handlowa.

Aby jednak otrzymać wsparcie, należy wykazać w ZUS, że utraciło się przynajmniej 40 proc. przychodu w listopadzie względem analogicznego okresu w 2019 roku. Przedsiębiorcy, którzy ponieśli jeszcze większe straty, mogą liczyć na szerszy zakres ulg.

W przypadku odnotowania spadku przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem, możliwe jest zwolnienie ze składek ZUS w lipcu, sierpniu i wrześniu. Warto dopilnować sumiennego wypełnienia formularzy, gdyż Polski Fundusz Rozwoju planuje kontrole składanych dokumentów.

W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfelW Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfelCzytaj dalej

Ważne terminy dla wnioskujących. Nie tylko pracodawcy mogą być zwolnieni ze składek ZUS

W sprawie zwolnienia składek, branża hotelowa oraz turystyczna, będą mogły składać wnioski w ZUS od 30 grudnia do 15 stycznia. Termin złożenia dokumentów dla innych przedsiębiorców upłynął 30 listopada, ale naprawić ma to planowana nowelizacja.

ZUS zapewnia, że zwolnienia będą dotyczyć także opłaconych już składek. W takich przypadkach przedsiębiorcy uzyskają zwrot pieniędzy, lub możliwość przeznaczenia ich na opłatę innych miesięcy.

Pracujący na umowach zlecenie w sektorze kultury, będą mogli zawnioskować o zwolnienie z potrącenia składek z wynagrodzeń od stycznia do kwietnia (włącznie) 2021 roku. Taka możliwość będzie dotyczyła jedynie umów zawartych pomiędzy 1 stycznia, a 31 marca 2021 roku.

Warunkiem, który stawia ZUS, jest uzyskany przychód ze zleceń nieprzekraczający przeciętnego wynagrodzenia, oraz niepodleganie ubezpieczeń z innego tytułu niż umowa zlecenie. Możliwość składania wniosków zostanie uruchomiona od 1 stycznia. Następnie w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy trzeba się zgłosić do ZUS, a także zawiadomić o tym zleceniodawcę.

ZUS przyzna świadczenia postojowe również artystom

Ze świadczenia postojowego również skorzystają branże wyznaczone kodami PKD. Grupa uprawnionych jest podobna, ale nie taka sama jak w przypadku umorzeń listopadowych składek ZUS. Warunkiem uzyskania jednorazowej "postojówki" jest spadek przychodów o 40 proc. względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Ponadto uprawnienia do jednorazowego świadczenia postojowego otrzymają osoby z umowami cywilnoprawnymi (zlecenie, czy o dzieło), które zostały zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Jak wskazuje Interia, od 1 stycznia wnioski będą mogli składać artyści, twórcy, technicy wspomagający kulturę, architekci, czy nawet przewodnicy muzealni.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł, a to nie wszystko
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News