ZUS pisze do pół miliona płatników
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 22 Listopada 2020

ZUS wysłał prawie pół miliona wiadomości do Polaków. Jest czas tylko do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje, że wysłał do blisko pół miliona płatników informację o zaległościach składkowych. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada, by opłacić składki bądź skorzystać z oferowanych ulg w spłacie należności. Wiadomość otrzymała również była minister rządu PiS, która jest nią... zachwycona.

ZUS wysłał prawie pół miliona upomnień

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje w komunikacie prasowym, że płatnicy mający swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS otrzymają wiadomość o zaległościach składkowych. Zawiadomienie w tej sprawie przesłano do niemal 400 tys. przedsiębiorców.

Tam jest gorzej niż w Polsce. Jeden europejski kraj bije rekordy umieralności na COVID-19Tam jest gorzej niż w Polsce. Jeden europejski kraj bije rekordy umieralności na COVID-19Czytaj dalej

Ponadto państwowy ubezpieczyciel podaje, że w przesłanej płatnikom wiadomości przypomina o obowiązku terminowego opłacania należnych składek oraz o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności przy przejściowych trudnościach finansowych.

- Informacja została przygotowana według stanu na 31 października. Podaliśmy w niej należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 r. Do podanej kwoty składek trzeba doliczyć odsetki za zwłokę. Można to zrobić za pomocą kalkulatora odsetkowego, który jest udostępniony na stronie internetowej ZUS w zakładce [Firmy] > [Rozliczenia z ZUS] > [Kalkulator odsetkowy dla płatników składek ZUS] – czytamy w komunikacie ZUS.

Zakład podkreśla również, że jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości co do kwoty należności wskazanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń z ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w „Panelu płatnika”, w zakładce „Salda bieżące”.

Lidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiLidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiCzytaj dalej

- Niewielkie kwoty zaległości mogą być spłacone wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów płatnik może wystąpić z wnioskiem o raty – informuje w komunikacie ZUS.

- Prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń., którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów – dodano w komunikacie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Zaskakujące wyznanie jednej z gwiazd "Świata według Kiepskich". Do pewnego momentu nie mógł się z czymś pogodzić
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Czy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręcaCzy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręcaCzytaj dalej

Prezes państwowego ubezpieczyciela prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że przesłanie płatnikom komunikatu ma na celu zainteresowanie ich stanem rozliczeń na kontach w ZUS.

- Wcześniejsze zajęcie się tą sprawą pozwoli na uniknięcie dalszego narastania długu, szczególnie że możliwe jest skorzystanie ze wsparcia – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, dodając, że do państwowego ubezpieczyciela trafiają "bardzo pozytywne sygnały" od osób, które informację już otrzymały.

ZUS upomina byłą minister

Tymczasem jak zauważa Business Insider Polska wśród osób, które otrzymały informacje od ZUS o zaległościach składkowych jest minister cyfryzacji w gabinecie Beaty Szydło Anna Streżyńska. Była minister podzieliła się tą informacją na Facebooku, podkreślając, że jest... zachwycona. Streżyńskiej przypadł do gustu sposób sformułowania wiadomości.

NFZ przeprowadza masowe kontrole. Dzwonią i udają, a potem nakładają karyNFZ przeprowadza masowe kontrole. Dzwonią i udają, a potem nakładają karyCzytaj dalej

- Po pierwsze, list nie jest wezwaniem do zapłaty, nie jest bezosobowy i urzędniczy. Jest spersonalizowany i niezwykle grzeczny. Po drugie, zawiera napisaną doskonałą polszczyzną, czytelną i prostą, dokładną instrukcję, co mam zrobić. Włącznie ze szczegółową informacją, gdzie znajdę dodatkowe dane, gdybym ich potrzebowała (nie potrzebuję bo w tym liście jest dokładnie wszystko). Po trzecie, zawiera także pełną informację, w jaki sposób mogę się ubiegać o anulowanie odsetek, i jak się odwołać. List jest także podzielony na sekcje opatrzone czytelnymi śródtytułami - napisała była szefowa resortu cyfryzacji, zwracając uwagę, że w wiadomości pojawiło się słowo „prosimy”.

- Głupio zabrzmi, ale czytałam to pismo, delektując się nim, z 5 razy. Jeszcze nigdy nie dostałam takiego pisma z żadnego urzędu – dodaje zachwycona Streżyńska.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Trener "pomścił" Marcina Najmana. Rywal boksera musiał pojechać na SOR, karygodne zachowanie (WIDEO)
  7. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News