ZUS ma coraz więcej pieniędzy
fot. wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 22 Lutego 2020

ZUS świętuje swój przełomowy wynik. Zgromadził 281 mld zł z naszych kieszeni

ZUS ma coraz więcej pieniędzy. Czy to się przełoży jakoś na nasze emerytury? Takiej odpowiedzi nie udziela obecna prezes ZUS Gertruda Uścińska, za to pochwalić może się wpływami większymi o 9 proc. co w całości daje wynik 281 mld zł wpływów ze składek w 2019 roku. Jest to kwota, która stanowi ponad połowę tegorocznego budżetu państwa, jeżeli porównamy wpływy, bo ten w tym roku ma wynieść 435,3 mld zł. 

ZUS jest coraz bogatszy

ZUS chwali się lepszymi wynikami wynikającymi między innymi z wprowadzenia e-składki, czyli możliwości wpłacenia składek przez przedsiębiorcę na jedno konto, a nie jak wcześniej na kilka osobnych. Na wyższe wpływy przełożył się też wzrost wynagrodzeń, bo należy pamiętać, że pracodawca składkę na ZUS za pracownika wylicza procentowo. ZUS w 2019 roku ze swojego budżetu udało się pokryć 80 proc. wydatków w tym mowa między innymi o rentach i emeryturach.

Znamy datę podpisania ustawy o trzynastkach. Dodatkowe pieniądze już niedługoZnamy datę podpisania ustawy o trzynastkach. Dodatkowe pieniądze już niedługoCzytaj dalej

- Pamiętajmy, że w 2019 r. mieliśmy wciąż do czynienia z bardzo dobrą kondycją gospodarki, w którą bardzo dobrze wpisała się reforma e-składki. Rosną realne wynagrodzenia. W zeszłym roku o ok. 5 proc. Poza tym na rynku cały czas potrzebni są pracownicy. Dodatkowo w zeszłym roku przybyło nam płatników składek – ok. 100 tys.- tłumaczy wyższe wpływy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jednak większe wpływy nie oznaczają, że ZUS może zacząć wypłacać wyższe świadczenia. Trzeba pamiętać, że po obniżeniu wieku emerytalnego wiele osób skorzystało z możliwości przejścia na emerytury i z tymi jak zauważa prezes Uścińska ZUS stara się sobie jakoś radzić.

- Efekt natychmiastowego przechodzenia na emeryturę w 2017 r. pogłębił się, choć nieznacznie. Aż 88 proc. osób, a wśród mężczyzn ponad 90 proc., przeszło wtedy na emeryturę natychmiast, zaś 8 proc. w ciągu roku, a 4 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień — informuje prezes.

TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Później ten odsetek spadł i w latach 2018 i 2019, tylko 57 proc. osób uprawnionych do świadczenia przeszło na emeryturę od razu po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Tego wyniku nie udałoby osiągnąć bez pracy doradców ze strony ZUS, którzy wykonali ponad 2 mln obliczeń na kalkulatorach emerytalnych. Dzięki temu udało się pokazać skutki decyzji o emeryturze w relacji do wysokości wypłacanego świadczenia.

- W naszym systemie emerytalnym liczy się kwota zgromadzonych w systemie składek emerytalnych. Im jest ona większa, tym wyższą dostaniemy emeryturę. Przedłużenie swojej pracy o jeden rok powoduje, że nasza emerytura może poszybować w górę nawet o 10, a nawet 15 proc. To się naprawdę opłaca i ludzie zaczynają to rozumieć — chwali się prezes.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy i sposoby leczenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. W panice robili wszystko, by chronić się przed koronawirusem. Film z samolotu odbiera mowę
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News