caption fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 22.06.2019. n/z Napis ZUS na scianie budynku.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Prezes ZUS ujawniła prawdę. Padły słowa o dyskryminacji i braku dyscypliny

ZUS ujawnia prawdę na temat młodych ludzi na rynku pracy. Podczas piątkowej konferencji online "Młodzi na rynku pracy – szanse, problemy, zagrożenia", zorganizowanej przez Zespół Badawczy Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i uczelniane Koło Naukowe Prawa Pracy "Opus per laborem" przedstawiono problemy, z którymi muszą mierzyć się osoby wkraczające na rynek pracy.

ZUS przekazał całą prawdę o młodych pracownikach

W piątek (21.11) odbyła się konferecja "Młodzi na rynku pracy – szanse, problemy, zagrożenia" zorganizowana przez ZUS, Zespół Badawczy Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz uczelniane Koło Naukowe Prawa Pracy "Opus per laborem". Tematem konferencji naukowej był problem osób dopiero wkraczających na rynek pracy.

Prezes ZUS i wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że osoby młode są specyficzną grupą społeczno-zawodową, przekazał portal Bankier.

Skorzystało już milion Polaków, wielu jeszcze ma szansę. 500 zł świadczenia ma jednak ograniczony terminSkorzystało już milion Polaków, wielu jeszcze ma szansę. 500 zł świadczenia ma jednak ograniczony terminCzytaj dalej

Młodzi ludzie czterokrotnie lepiej wykształceni niż ich rodzice

Uścińska zauważyła, że szacuje się, że dziś młodzież wstępująca na rynek pracy jest czterokrotnie lepiej wykształcona niż ich rodzice.

– Obecnie pracujący, a mimo to trudno im znaleźć satysfakcjonującą jakąkolwiek pracę – nie mają doświadczenia zawodowego, pracodawcy uważają, że potrzeba dużych nakładów na ich dalsze kształcenie do pracy na konkretnym stanowisku, zwracają też uwagę na dużą rotację młodych pracowników, którzy chętnie zmieniają pracę, szukając miejsca dla siebie – powiedziała Uścińska cytowana przez portal.

Czy emerytura powinna być bez podatku? Opodatkowanie świadczenia wzbudza wiele emocjiCzy emerytura powinna być bez podatku? Opodatkowanie świadczenia wzbudza wiele emocjiCzytaj dalej

Według sondażu, na który powołuje się prezes ZUS, 62 proc. młodych pracowników nie jest zadowolona ze swojej sytuacji na rynku pracy i ocenia ją jako złą. Ponad co dziesiąty ankietowany (14 proc.) ocenił, że jego sytuacja jest trudna. "To daje aż 76 proc. odpowiedzi negatywnych" – podkreśliła Uścińska.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Ile wynoszą zarobki dziennikarzy "Wiadomości" TVP? Ujawniamy wysokość ich wynagrodzenia, wielu może być zaskoczonych
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Pracodawcy chcą doświadczonych pracowników

– Z analiz wynika, że młodzi ludzie są dyskryminowani ze względu na wiek i brak doświadczenia zawodowego – pracodawcy preferują osoby doświadczone z ustabilizowaną pozycją rodzinną. Młodym proponuje się umowy czasowe, krótkoterminowe, motywując to chęcią sprawdzenia wiedzy, kwalifikacji, przydatności do zadań, te umowy często już nie są przedłużane, co wywołuje u młodych ludzi odczucie negatywnego nastawienia pracodawców wobec nich – przekazała prezes ZUS.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Bezlitosny mechanizm wstrzyma wypłaty, część seniorów nic nie dostanieCzternasta emerytura nie dla wszystkich. Bezlitosny mechanizm wstrzyma wypłaty, część seniorów nic nie dostanieCzytaj dalej

Jako problem Uścińska wskazała też trudności w komunikacji z młodymi pracownikami, na które skarżą się pracodawcy. Według informacji prezes, młodzi ludzie nie uznają autorytetów i “mają naturalną skłonność do kwestionowania poleceń przełożonych”.

– Praca dla młodych nie jest też tak ważną wartością, jak dla poprzednich pokoleń, chcą łączyć życie zawodowe z rodzinnym, nie są też tak lojalni jak oczekiwaliby pracodawcy – poinformowała Uścińska.

Dyskryminowana grupa

Podczas konferencji padło też stwierdzenie, że młodzi ludzie są najbardziej dyskryminowaną grupą na rynku pracy. To właśnie najmłodsi najbardziej ucierpieli podczas epidemii i związanych z tym redukcji etatów – to osoby, które dopiero zaczynają na rynku pracy, najszybciej traciły zatrudnienie.

Prof. Danuta Koradecka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego powoływała się podczas konferencji na dane, które wskazują, że 54 proc. młodych pracowników jest zatrudniona na podstawie umowy “śmieciówki” i forma ich zatrudnienia nie zmienia się nawet po 3 latach pracy. Dopiero po 5 latach ten odsetek zmienia się o 40 proc.

– To grupa najbardziej zagrożona bezrobociem, a udział zatrudnienia czasowego jest najwyższy w całej populacji – stwierdziła prof. Koradecka.

Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudniaRząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ogrom policji w parku, mieszkańcy pytają co się dzieje. Właśnie rozpoczął się protest w związku z pandemią
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Piotr Żyła znowu to zrobił. Internauci zwijają się ze śmiechu, skoczek rozbroił wszystkich
  7. Najszybszy syrop z buraka, bez wyciskania i bałaganu. Stawi czoła przeziębieniu i sezonowemu osłabieniu, a przy okazji wybornie smakuje

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News