ZUS
Wikipedia/Fotopolska.eu/Petroniusz
Autor Paulina Musianek - 21 Sierpnia 2019

List z ZUS. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj go!

ZUS zakończył wysyłkę listów z prognozowaną emeryturą. Uważnie przeanalizuj ten list i na pewno nie wyrzucaj go do kosza! Możesz narazić się niebezpieczeństwo.

ZUS listy wysyła, Polacy je nieostrożnie wyrzucają

ZUS wysłał już wszystkie planowane listy. Trafią one do ubezpieczonych Polaków powyżej 35. roku życia, czyli ok. 20,5 mln osób. Pisemne rozliczenie od krajowego ubezpieczyciela dostaną nawet ci, którzy pracowali zaledwie przez kilka dni. Każdy kto otrzyma taki list powinien uważnie go przeczytać, a następnie schować w bezpiecznym miejscu. Nie powinno się go wyrzucać do kosza. Listy zawierają istotne informacje, które mogą zostać wykorzystane przez oszustów.

Ryzykowne informacje

List z ZUS to Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS, dzięki której każda ubezpieczona osoba informowana jest o prognozowanej wysokości swojej emerytury. W dokumencie znajduje się też np. stan konta emerytalnego na dzień 31 grudnia 2018 roku, informacja, jakie składki odprowadzaliśmy w ubiegłym roku, ile ich w sumie zebraliśmy i kiedy były opłacone. Ponadto zawarto tam imię i nazwisko, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania ubezpieczonego.

Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyResort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyCzytaj dalej

Czyli wszystko, czego potrzebuje oszust, aby podszyć się pod kogoś lub podrobić jego dokumenty. Dlatego wyrzucanie listu do kosza, do którego ma dostęp dużo osób może być bardzo ryzykowne. Związek Banków Polskich informował, że tylko w drugim kwartale 2019 r. zablokowano ponad tysiąc prób wyłudzeń kredytów.

Mając wgląd w składki opłacane przez ubezpieczonego można też oszacować ile zarabia. Wysokie dochody mogą być zachętą dla złodzieja to spenetrowania jego domu.

Ważne dane przesyłane.... listem zwykłym

Nie ma wątpliwości, że takie ważne dane powinny być przesyłane listem poleconym. Nie są, ponieważ przepisy ZUS-u do tego nie zobowiązują, więc wrażliwe informacje wtykane są do skrzynek na listy czy w szparę w drzwiach. Pomimo tego ryzyka, na jakie naraża nas ZUS powinniśmy chociaż sami zadbać o swoje bezpieczeństwo i po otrzymaniu listu schować go w bezpieczne miejsce.

Miliony Polaków będą kupować w Lidlu jeszcze taniej, wszystko dzięki prostemu rozwiązaniuMiliony Polaków będą kupować w Lidlu jeszcze taniej, wszystko dzięki prostemu rozwiązaniuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Piotr Woźniak-Starak nadal poszukiwany. Super Express „Znaleziono w śrubie motorówki ludzkie włosy”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News