ZUS nie potwierdza ważnych decyzji
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 21 Kwietnia 2020

ZUS niestety nie wyśle do ciebie potwierdzeń kilku ważnych decyzji. Ale to jeszcze nie wszystkie kłopoty

Wnioskujesz o zwolnienie z opłacania składek do ZUS, bądź o uzyskanie postojowego? Nie spodziewaj się, że państwowy ubezpieczyciel wyśle ci decyzję w tej sprawie. W pierwszym przypadku możesz liczyć na informację, w drugim pozostaje obserwować stan konta.

ZUS nie potwierdza

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek i przyznanie świadczenia postojowego to – jak przypomina Business Insider - najpopularniejsze mechanizmy pomocy, o które starają się przedsiębiorcy pokrzywdzeni pandemią koronawirusa. Oba rodzaje pomocy są "obsługiwane" przez ZUS.

Nie należy się jednak spodziewać, że państwowy ubezpieczyciel prześle potwierdzenie decyzji w tych kwestiach.

W przypadku świadczenia postojowego ZUS wychodzi z założenia, że najlepszym potwierdzeniem decyzji jest przelew na konto.

Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

- Wydaje się, że lepszego potwierdzenia niż przelew nie trzeba - mówi w rozmowie z Business Insider Polska rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Rzecznik zakładu podkreśla, że w przypadku błędnego wypełnienia wniosku lub wątpliwości, które zablokują możliwość wypłacenia świadczenia, pracownik ZUS skontaktuje się z wnioskodawcą.

Dyrektor generalny WHO szczerze o pandemii. Ma dla nas bardzo złe wieściDyrektor generalny WHO szczerze o pandemii. Ma dla nas bardzo złe wieściCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Co się dzieje z ciałami zmarłych na koronawirusa? Przykre szczegóły, ujawnione przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego

Co z przedsiębiorcami wnioskującymi o zwolnienie ze składek do ZUS? W tym przypadku zamiast decyzji, przesyłana będzie im pod koniec każdego miesiąca informacja.

- To efekt tego, że piętnastego dnia każdego miesiąca przypada termin składania informacji rozliczeniowych dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaka jest podstawa wymiaru składek i żaden pracownik nie straci na składkach emerytalnych – tłumaczy rzecznik ZUS.

Głupie pomyłki

Żebrowski przypomina, że zarówno świadczenie postojowe, jak i zwolnienie ze składek należy się każdemu kto spełnia do tego warunki.

- Aby otrzymać pomoc należy jednak złożyć poprawnie wypełniony wniosek – podkreśla rzecznik zakładu.

Tymczasem błędy pojawiają się nawet w co drugim złożonym papierowo wniosku, o czym poinformowała kilka dni temu w rozmowie z Polsat News prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W części przypadków są to pomyłki świadczące o bezrefleksyjnym wypełnianiu wniosku. Świadczy o tym fakt, że były one podpisane nazwiskiem – Jan Kowalski.

- Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany Janem Kowalskim. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie – mówi rzecznik ZUS.

Część przedsiębiorców wysyłała natomiast wnioski drogą mailową, a nie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Ich wnioski nie zostaną przeanalizowane.

Warto podkreślić, że ZUS ma prawo sprawdzić prawdziwość zawartych we wnioskach danych i w razie stwierdzenia kłamstwa, wezwać do zwrotu nienależnych świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  4. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  5. Łukasz Szumowski powiedział o wakacjach. Polacy muszą być gotowi na zmiany
28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powodu28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powoduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News