ZUS zachęca do konsultacji
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 20 Listopada 2020

Aż 400 tys. Polaków powinno pilnie skontaktować się z ZUS. Apeluje sama prezes

ZUS podliczył, że pod koniec października ok. 400 tys. osób zalegało z opłacaniem składek. Z uwagi na niepokojący wzrost skali dłużników zakład prosi o kontakt wszystkich płatników, którzy nie uregulowali należności. Czas na podjęcie stosownych kroków, które uchronią płatników przed kumulacją długów, upływa wraz z końcem listopada.

ZUS apeluje do dłużników składek

Według najnowszych wyliczeń ZUS pod koniec października blisko 400 tys. obywateli posiadało długi z tytułu nieopłaconych składek. Pilny apel do wszystkich dłużników wystosowała sama prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Wcześniejsze zajęcie się sprawą pozwoli na uniknięcie narastania długu, szczególnie, że możliwe jest skorzystanie ze wsparcia – oznajmiła szefowa ZUS. Wszyscy dłużnicy są proszeni o bezzwłoczny kontakt z zakładem w celu wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości czy zgłoszenia konkretnych zastrzeżeń.

Polscy lekarze z Niemiec odpowiedzieli polskiemu rządowi. Nie pozostawili żadnych złudzeńPolscy lekarze z Niemiec odpowiedzieli polskiemu rządowi. Nie pozostawili żadnych złudzeńCzytaj dalej

Dwie metody walki z długiem w ZUS. Czas na podjęcie decyzji tylko do końca miesiąca

Na infolinii ZUS można zaciągnąć porady, w jaki sposób rozwiązać problematyczną kwestię długu. PAP podaje, że płatnicy mają do dyspozycji dwie możliwości. Po pierwsze, mogą rozłożyć zadłużenie na raty. Po drugie, mogą odstąpić od naliczania odsetek za zwłokę w przypadku długów z 2020 r.

Płatnicy mają czas do 30 listopada 2020 r. na podjęcie decyzji, czy wybierają układ ratalny czy zobowiązują się do spłacenia niewielkich kwot długu jednorazowo – można to uczynić poprzez zwiększenie wysokości składek np. w grudniu (w ten sposób likwidując dług z listopada).

W wyborze instrumentu mogą im pomóc doradcy ds. ulg i umorzeń, którzy poprzez konsultacje telefoniczne zasugerują najbardziej korzystną metodę postępowania. Ponadto wspomogą płatników w wypełnieniu stosownych dokumentów niezbędnych np. do uzyskania zgody na rozłożenie należności na raty.

Auchan wpadł na pomysł jak sprzedawać nawet w niedzielę. Sieć już ruszyła z nowym rozwiązaniemAuchan wpadł na pomysł jak sprzedawać nawet w niedzielę. Sieć już ruszyła z nowym rozwiązaniemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Postępowanie w przypadku zadłużenia w ZUS

ZUS przypomina, że każdy, kto opłaca składki i posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), ma dostęp do szczegółowych informacji na temat opłat i zaległości. Płatnicy mogą samodzielnie sprawdzić za jaki okres są dłużni względem ZUS (jednak dotyczy to tylko ostatnich 12 miesięcy). W komunikacie ZUS zachęca płatników do regularnego kontrolowania rozliczeń publikowanych na koncie na PUE.

Przy okazji ZUS zwraca uwagę, że pierwszym krokiem weryfikacji danych zawartych na PUE ZUS powinno być porównanie ich z własną dokumentacją księgową.

W razie wystąpienia jakiekolwiek nieścisłości bądź błędów należy zgłosić się do jednostki terenowej ZUS z wnioskiem o udzielenie szczegółowych informacji na temat zadłużenia. Taki dokument można złożyć także przez PUE.

Listy już są rozsyłane. Właściciele aż czterech marek samochodów muszą pilnie zgłosić się do serwisówListy już są rozsyłane. Właściciele aż czterech marek samochodów muszą pilnie zgłosić się do serwisówCzytaj dalej

Komu przysługuje pandemiczne zwolnienie z opłacania składek ZUS?

Standardowe mechanizmy proponowane przez ZUS to zaledwie część rozwiązań skierowanych do płatników. Z dodatkowego instrumentu – czasowego zawieszenia konieczności opłacania składek ZUS, mogą skorzystać przedstawiciele branż, których dotyczy tzw. tarcza antykryzysowa 5.0.

Najnowsza odsłona rządowego pakietu pomocowego jest skierowana do płatników sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw (na podstawie kodu przeważającej działalności przedsiębiorcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007). Od 15 października te podmioty mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News