ZUS będzie wysyłał ważne listy
wikimedia.org/Henryk Borawski
Autor Komunikaty prasowe - 19 Grudnia 2019

ZUS zmienia zasady działania. Wyśle ważny list, lepiej go nie zgub

ZUS, dzięki planowanej na drugą połowę przyszłego roku rewolucji informatycznej, dokona pełnego rozliczenia składek za przedsiębiorstwa i wyśle im polecenie przelewu - informuje "Rzeczpospolita". Będzie to znaczne odciążenie dla firm, które dotąd musiały radzić sobie z tą kwestią na własna rękę.

ZUS dostarczy firmom informację o należnościach i pełne rozliczenie

ZUS wyręczy przedsiębiorstwa w kwestii ustalania należnych składek i rozliczania wypłacanych zasiłków. Jak informuje "Rzeczpospolita", od połowy 2020 roku firmy nie będą musiały poświęcać cennego czasu na weryfikowanie prawidłowości wyliczeń z ZUS i koniecznością ewentualnej korekty. Instytucja wyśle jedynie stosowny list do przedsiębiorstwa, w którym wykaże, ile trzeba zapłacić. Oczywiście takiej korespondencji lepiej nie zgubić.

Wystarczy bowiem przelew na wskazaną przez państwowego ubezpieczyciela kwotę. Wszystko za sprawą kolejnej - długo wyczekiwanej - rewolucji informatycznej w ZUS. Jak wylicza "Rzeczpospolita", zmiana dotyczyć będzie około 93 tys. firm, z których każda zatrudnia ponad 21 pracowników.

- Łącznie rozliczają i wypłacają milionom ubezpieczonych należne im świadczenia liczone w miliardach złotych. Potrącają te kwoty z bieżących składek, jakie mają do zapłacenia od wynagrodzeń zatrudnionych u siebie osób - podaje dziennik.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Ogromne ułatwienie dzięki rewolucji informatycznej

Przedsiębiorców czeka zatem znaczne ułatwienie, a z kolei ZUS bedzie musiał przejść modernizację pod kątem informatycznaym, zważywszy na to, że zmianami chce objąć również innych płatników ZUS, udostępniając im specjalną aplikację do rozliczeń. Planowana zmiana dotyczyć bedzie także lekarzy, co ułatwi im wystawianie e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich. Z czasem, aplikacja ma się przekształcić w mobilną Platformę Usług Elektronicznych. Całe przedsięwzięcie niewątpliwie będzie wyzwaniem natury technologicznej.

- Trzeba zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa aplikacji, aktualizacje, utrzymanie i kompatybilności z różnymi modelami urządzeń i systemami operacyjnymi. Musi ona także być intuicyjna i pozwalać łatwo wykonać podstawowe operacje - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyOgromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News