ZUS wprowadza przełomową zmianę
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 19 Listopada 2020

W ZUS doszło do przełomowej zmiany. Wielu z nas może mieć przez nią problemy

Przełomowa zmiana w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Platforma Usług Elektronicznych ZUS za sprawą której możemy załatwić coraz więcej spraw nie będzie już wymagać Adobe Flash Playera do skorzystania z dostępnych wniosków. Płatnicy i ubezpieczeni obawiają się o funkcjonalność serwisu po wyłączeniu Flash Playera w przeglądarkach.

Przełomowa zmiana w ZUS

W ciągu najbliższych tygodni Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) nie będzie już wymagać Adobe Flash Playera do obsługi wniosków. Decyzja ta jak zauważa serwis dobreprogramy.pl podyktowana jest kończącym się wsparciem tej technologii w grudniu br. Pod koniec ubiegłego tygodnia ZUS poinformował o udostępnieniu nowych wersji kilkudziesięciu wniosków w PUE, które będą korzystały z technologii HTML.

- Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zmieniliśmy 31 wniosków. Nowe wnioski są w formacie HTML i mają uproszczoną formę. Zmieniły się też ich symbole, a w niektórych przypadkach nazwy. Kilka wniosków dostępnych dotychczas na PUE ZUS zastąpiliśmy jednym wspólnym formularzem. Dzięki wprowadzonym zmianom wypełnianie wniosków będzie łatwiejsze – czytamy w komunikacie państwowego ubezpieczyciela.

Awaria w jednym z największych banków. Klienci odcięci od dostępu do kont, jest oficjalny komunikatAwaria w jednym z największych banków. Klienci odcięci od dostępu do kont, jest oficjalny komunikatCzytaj dalej

- Wprowadzone zmiany dotyczą wniosków z obszaru emerytur i rent, zasiłków oraz ubezpieczeń i składek. Nowe formularze są krótsze i bardziej zrozumiałe. Dlatego łatwiej z nich korzystać – dodano.

Tego rodzaju zmiany zawsze budzą jednak niepokój, zarówno płatnicy jak i ubezpieczeni obawiają się o funkcjonalność serwisu po wyłączeniu Flash Playera w przeglądarkach. Jeden z internautów pod twitterowym komunikatem ZUS w tej kwestii postawił pytanie, czy Adobe Flash Player całkowicie zniknie z PUE. - Zamierzamy sfinalizować wymianę wszystkich wniosków na PUE do końca roku – odpowiedział Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
 2. "Pielęgniarka jest mięsem armatnim. Jak umrze, to umrze". Ujawniamy, co naprawdę dzieje się na oddziałach covidowych
 3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Z kolei w komentarzu udzielonym portalowi dobreprogramy.pl, Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS podkreśla, że do końca 2020 roku wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik będą dostępne na PUE ZUS w formacie HTML.

Jeden z największych banków w Polsce zdecydował się na zaskakujący krok. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce zdecydował się na zaskakujący krok. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

- Aktualnie realizowana zmiana dotyczy 22 dokumentów ubezpieczeniowych i 46 wniosków (łącznie 68 formularzy). Prace są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. W chwili obecnej trwają testy zmienianego oprogramowania. Wdrożenie jest zaplanowane na 30 grudnia. Po zmianach, Flash nie będzie już potrzebny do korzystania z funkcji portalu PUE ZUS – mówi Dyjak.

ZUS uruchomił e-wizyty

Osobom, które mają do załatwienia w ZUS sprawę, która wymaga pilnej wizyty, co dla wielu z racji obecnej sytuacji w kraju może być problematyczne, państwowy ubezpieczyciel daje od kilku tygodni możliwość zapisania się na e-wizytę.

By ją zarezerwować należy wejść na link do umawiania e-wizyty. Należy ją umówić w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania, zaś w przypadku płatników składek powinien to być oddział właściwy ze względu na adres firmy.

Waloryzacja 2021: Znamy już kwoty podwyżek. Będzie niespodzianka, aż 2136 zł więcej na rękęWaloryzacja 2021: Znamy już kwoty podwyżek. Będzie niespodzianka, aż 2136 zł więcej na rękęCzytaj dalej

– Dzięki e-wizytom w bardzo prosty sposób każdy może porozmawiać z naszymi pracownikami i załatwić szereg spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To bezpieczna i wygodna forma komunikacji, bez konieczności osobistej obecności w placówce ZUS. To ważne udogodnienie, szczególnie w trudnym czasie pandemii koronawirusa – mówi cytowana w komunikacie ZUS prezes instytucji prof. Gertruda Uścińsla.

Od 4 listopada wideokonsultacje z ekspertem ZUS są możliwe w całej Polsce, wcześniej taka opcja istniała w kilku największych miastach. Najwięcej klientów jak podaje Zakład obsłużyły jak dotąd trzy warszawskie oddziały. Najwięcej pytań dotyczy rent i emerytur, a także spraw związanych z prowadzeniem firmy i pomocą w trakcie pandemii w ramach Tarczy 5.0.

TVP ma już plan na co jeszcze wydać rządowe miliony. Kupią ile się daTVP ma już plan na co jeszcze wydać rządowe miliony. Kupią ile się daCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro szykujcie się na kompletny paraliż. Punkt 16 wyjadą na ulice, chcą zablokować wszystko
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Wiemy, jaka kara czeka Marcina Najmana. Fame MMA przerywa milczenie, najostrzejsze konsekwencje
  7. Po prostu ideał. Najlepszy możliwy przepis na szarlotkę, która zawsze się udaje
Wybierzesz się do apteki i pocałujesz klamkę. Przez przepisy do niektórych już nie wejdzieszWybierzesz się do apteki i pocałujesz klamkę. Przez przepisy do niektórych już nie wejdzieszCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News