podpis Circe Denyer pdp, podpis ZUS
public domain pictures/Circe Denyer
Autor Radosław Święcki - 19 Lutego 2020

ZUS coraz odważniej odbiera zasiłki. Wystarczy podejrzenie, żeby chciał wykreślić cię z rejestru

ZUS bezlitosny dla chorujących przedsiębiorców. Wystarczy, że co jakiś czasu podupadną na zdrowiu a muszą się liczyć z tym, że państwowy ubezpieczyciel zakaże im prowadzenia działalności gospodarczej.

ZUS podejrzewając, że pacjent chce wyłudzić zasiłek chorobowy, dotychczas kontrolował choroego, poprzez sprawdzanie czy stosuje się do zaleceń lekarza, bądź wzywając go do siebie i osobiście sprawdzając jego stan zdrowia.

W przypadku przedsiębiorców ZUS poszedł dalej, wymyślając nowy sposób oszczędzania na zasiłkach. Polega on na zakazywaniu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcom, którzy "zbyt często" chorują. ZUS nie precyzuje jednak, co w jego rozumieniu oznacza "często".

O sprawie pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", przytaczając historię przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej. Pan Tomasz (imię zmienione) ma problemy zdrowotne i co jakiś czas przybywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS (oddział w Sosnowcu) postanowił skontrolować prawidłowość L4 dla przedsiębiorcy.

- Pomimo kilkakrotnych kontroli urzędnicy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Panu Tomaszowi zwolnienie jak najbardziej przysługiwało, a on sam stosował się do wszystkich wytycznych lekarza - czytamy w "Wyborczej".

20 tysięcy złotych kary za brak jednej zmiany w aucie. Nieświadomy obowiązku kierowca słono zapłaci20 tysięcy złotych kary za brak jednej zmiany w aucie. Nieświadomy obowiązku kierowca słono zapłaciCzytaj dalej

ZUS nie odpuszcza

Tyle, że ZUS nie odpuszczał i zdecydował się na radykalny krok, składając wniosek do Ministerstwa Rozwoju o wykreślenie pana Tomasza z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Skąd taka decyzja? Według państwowego ubezpieczyciela pan Tomasz "nie prowadził faktycznie działalności, a jedynie podejmował szereg działań mających na celu stworzenie pozorów jej prowadzenia, zaś jego działania kwalifikowały się jako czyn polegający na wyłudzeniu zasiłków chorobowych".

Ministerstwo Rozwoju wniosek odrzuciło, podkreślając, że nie ma żadnych podstaw, by wykreślić przedsiębiorcę z CEiDG. Pan Tomasz reguralnie realizował zamówienia, wystawiał faktury i wykazywał zyski z prowadzonej działalności. ZUS dalej nie odpuszczał i o wykreślenie przedsiębiorcy z ewidencji poprosił prokuraturę. Ta również odmówiła, zapewniając, że pan Tomasz nie łamie żadnych przepisów. Zakład złożył więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. 10 lutego sąd skargę oddalił, przyznajac, że ZUS nie ma żadnej podstawy prawnej, domagając się wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru gospodarczego.

"Wyborcza" poprosiła o komentarz w tej sprawie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw Adama Abramowicza. Ten nie kryje oburzenia postępowaniem ZUS. Uporczywość, z jaką sosnowiecki ZUS usiłował pozbawić przedsiębiorcę ubezpieczenia społecznego, to ewidentny przykład nękania i jawny dowód ignorowania "Konstytucji biznesu", zwłaszcza zasady wolności gospodarczej - komentuje Abramowicz

Na chwilę obecną ZUS nie odniósł się do sprawy.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kilka tygodni temu wybudowali plażę za 100 tys. Teraz zrównali ją z ziemią
  2. 9-latka zmarła przez powszechną chorobę. Nie wolno jej lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Dostaniesz 23 tys. zł za przeprowadzkę do Włoch. Jest tylko jeden haczyk
Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News