zus
Pixabay
Autor Paulina Musianek - 18 Kwietnia 2020

W formularzu do ZUS zrobisz tylko jeden błąd. W efekcie nie dostaniesz teraz wypłaty

ZUS może opóźnić wypłatę pieniężnego wsparcia dla wnioskodawcy, jeśli ten błędnie wypełnił wniosek. Nawet jeden błąd może sprawić, że na pieniądze poczeka się dłużej.

ZUS apeluje o poprawne wypełnianie wniosków

ZUS otrzymał już ponad milion wniosków o wsparcie państwa wynikające z tzw. tarczy antykryzysowej. O zwolnienie ze składek stara się 773 tys. Polaków, o świadczenie postojowe - 198 tys.. Zaś 34 tys. wnioskuje o odroczenie terminu płatności lub układ ratalny 34 tys. Niestety wielu z nich może nie otrzymać wsparcia. Dlaczego? Nie z winy ZUS, a raczej z własnej niefrasobliwości.

– Niezrozumiałe jest dla mnie przepisywanie bez zastanowienia treści z dokumentów, które są tylko wzorem, instrukcją jak wypełnić wniosek. Zupełnie nie wiem jak zamiast swoim nazwiskiem można we wniosku podpisywać się nazwiskiem Jan Kowalski przepisywanym ze wzoru umieszczonego w Internecie – dodaje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Lidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasieLidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasieCzytaj dalej

Jednak to nie jedyne błędy, które popełniają Polacy. Często zamiast podać miesięcznego wynagrodzenia wpisują stawkę godzinową lub - co jeszcze gorsze - niepoprawny numer własnego rachunku bankowego.

Znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek – mówi rzeczniczka. - Dlatego apeluję powoli i starannie wypełniajmy dokumenty. Poprawnie wypełniony i podpisany własnym nazwiskiem dokument jest podstawą do wypłaty pieniędzy na dobrze podany numer konta.
Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Aby można było wypłacić pieniądze należy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą. Jednak jak podkreśla Kowalska-Matis - to trwa.

ZUS prosi o ponowne wysłanie formularzy

Zakład apeluje również o ponowne przesłanie wniosków wszystkie osoby, które wysłały formularze drogą mailową. "Tych, którzy przesłali swoje wnioski na adres cot@zus.pl lub inny adres mailowy, prosimy o przekazanie ich ponownie we właściwy sposób" - czytamy w komunikacie ZUS.

ZUS przypomina, że obecnie wnioski można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, w formie papierowej (za pośrednictwem poczty) lub osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Polska na szarym końcu Europy w ilości przeprowadzanych testów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj, w którym sytuacja jest najgorsza. Wcale nie USA czy Włochy, wielu będzie zaskoczonych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News