ZUS zabiera się za kontrole
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 18 Lutego 2020

Niemal 800 tys. emerytów ma jeszcze niecałe 2 tygodnie. Potem ZUS wszczyna postępowanie

ZUS zamierza przyjrzeć się emerytom. Ci mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów do końca lutego. W wypadku braku ich przekazania Zakład rusza z postępowaniem.

ZUS czeka tylko do końca miesiąca, a potem nie będzie się już patyczkował. Chodzi o emerytów, którzy dorabiają sobie na wcześniejszej emeryturze. Ci są zobowiązani przedłożyć do ZUS odpowiednie dokumenty, w których wykażą wysokość przychodu uzyskanego w 2019 roku. Jak podaje Money.pl, takich pracujących emerytów jest w Polsce około 800 tys. osób.

Jak podaje portal Fakt.pl, na tych, którzy nie złożą odpowiednich pism na czas, czekają mało przyjemne konsekwencje. ZUS nie będzie bowiem łaskawy - Zakład wystartuje z postępowaniem wyjaśniającym. Portal przypomina także, że wspomniane oświadczenie trzeba złożyć niezależnie od tego, jaka jest wysokość przychodu, a także od tego, że ZUS w zasadzie trzeba poinformować o podjęciu pracy zarobkowej na wcześniejszej emeryturze.

Możesz dostać 2,5 tys. złotych. Warunek jest jeden i dotyczy twojej emeryturyMożesz dostać 2,5 tys. złotych. Warunek jest jeden i dotyczy twojej emeryturyCzytaj dalej

ZUS czeka na dokumenty od emerytów. Potem uruchamia postępowanie

Emeryt, który pracuje na wcześniejszej emeryturze, zwykle rozlicza swoje przychody na podstawie zaświadczenia od pracodawcy. Jednak część z wymienionych osób musi poradzić sobie ze swoimi przychodami sama, jeśli prowadzi własną działalność. Takie zaświadczenie albo wysyła pocztą, albo przekazuje odpowiedniemu urzędnikowi w ZUS.

Osoby zatrudnione u pracodawcy składają zaświadczenie o wysokości przychodu od pracodawcy bądź zleceniodawcy. Emeryci, którzy prowadzą zaś własną działalność, muszą przedłożyć oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Pamiętajmy, że dorabianie na wcześniejszej emeryturze jest dozwolone dzięki ustawie z 1998 roku. Jednak jeśli zarobimy za dużo, ZUS może obciąć część emerytury, a nawet odebrać ją całą. Obcięcie wysokości świadczenia ma miejsce, gdy przychody z pracy wynoszą więcej niż 70% świadczenia. Z kolei całkowite odebranie emerytury bądź renty przez ZUS ma miejsce, gdy przychody przekraczają pułap 130%.

Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kilka tygodni temu wybudowali plażę za 100 tys. Teraz zrównali ją z ziemią
  2. Odczuwała paraliżujący ból głowy. Wszyscy myśleli, że jest wywołany przez stres
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. 542 osoby na pokładzie zarażone koronawirusem. Zakończono kwarantannę na statku, turyści zejdą na ląd
Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News