ZUS przypomina pracownikom na jaki mogą liczyć bonus w związku ze świętami
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 16 Grudnia 2020

ZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezent

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje, że w Wigilię i święta nie pracuje. Przy okazji przypomina Polakom, że powinni upomnieć się u pracodawców o swoje. Ma to związek ze stosunkowo krótkim w tym roku okresem świątecznym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ZUS nie będzie w tym roku pracował w Wigilię i święta
  • Na jaki bonus mogą liczyć pracownicy w związku z tym, że drugi dzień świąt wypada w sobotę
  • W przyszłym roku czekają nas wyjątkowo krótkie święta

ZUS z ważnym przypomnieniem dla pracowników

- W tym roku Wigilia jest dla pracowników ZUS dniem wolnym od pracy. Nieczynna będzie także infolinia. Do dyspozycji klientów pozostaje możliwość załatwiania swoich spraw online poprzez indywidualne konto na PUE ZUS – informuje ZUS w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej państwowego ubezpieczyciela.

ZUS nie będzie w tym roku pracował w Wigilię, jak i oczywiście w dni świąteczne, czyli 25 i 26 grudnia. Przy okazji Zakład przypomina Polakom, że w związku z tym, że Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku na sobotę, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikom jeden dzień wolny. Najczęściej termin ten wyznaczany jest w okolicach dnia świątecznego.

- I tak właśnie jest u nas. W Wigilię w całym kraju nieczynne będą sale obsługi klientów ZUS, jak i również nie będzie działało Centrum Obsługi Telefonicznej – mówi cytowana w komunikacie Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W tym dniu wszelkie formalności można będzie załatwić on-line poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast w sprawie Bonu turystycznego informacje będą udzielane pod specjalnie utworzonym numerem tel. 22 11 22 111- dodaje Kowalska-Matis.

Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w tym roku w sobotę, a jak już pisaliśmy w przyszłym roku na sobotę przypadnie 1 maja, co oznaczać będzie stosunkowo krótką majówkę (od soboty do poniedziałku), chyba, że pracodawca wyznaczy za wspomnianą sobotę dzień wolny np. we wtorek 4 maja.

W sobotę będzie również przypadał w przyszłym roku pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i podobnie jak w tym roku pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracownikom jeden dzień wolny za 25 grudnia. Może to być np. poniedziałek 27 grudnia, dzięki czemu Polacy będą mogli choć trochę przedłużyć wyjątkowo krótkie święta.

Ważny komunikat dla przedsiębiorców

W innym komunikacie ZUS przypomina natomiast przedsiębiorcom, którzy w ramach tarczy antykryzysowej 6.0 będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, że powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe.

Zwolnienie z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych jak przypomina państwowy ubezpieczyciel przysługuje przedsiębiorcom, którzy opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące, jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowana została do podstawy wymiaru składek kwota w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek, obowiązującej danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia – w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnieni są także ze składania dokumentów przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus, z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie.

ZUS przypomina również, że zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów obejmuje także rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych, została za nią wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej zawartej po 1 stycznia 2018 r.) lub z nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 r.). Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej została wykazana podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Państwo wchodzi z impetem nie tylko w media. Kluczowa branża zagarniana po cichuPaństwo wchodzi z impetem nie tylko w media. Kluczowa branża zagarniana po cichuCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  2. Wspaniały prezent przed Świętami dla tysięcy Polaków. Odzyskają dużo pieniędzy
  3. 4 mln ludzi, w tym 700 tys. Polaków. Decyzja zapadła, nie wrócą do ojczyzny

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News