ZUS kontynuuje wypłacanie zasiłku opiekuńczego po świętach
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 14 Kwietnia 2020

Po świętach rodzice mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z ZUS. Przy składaniu wniosku trzeba jednak uważać na haczyk

ZUS w dalszym ciągu będzie wypłacał zasiłki opiekuńcze dla rodziców dzieci do 8 roku życia. Warto jednak przyjrzeć się szczegółom przyznawania dofinansowania, aby uniknąć rozczarowania, gdy wniosek zostanie odrzucony.

ZUS kontynuuje wspieranie rodzin

ZUS od początku marca wspiera rodziców, którzy musieli zrezygnować z obowiązków zawodowych na rzecz opieki na dzieckiem do 8 roku życia. Pierwsza transza zasiłku została uruchomiona 8 marca, a druga – 1 kwietnia. W związku z wydłużeniem zamknięcia szkół i przedszkoli do 26 kwietnia rodzice będą mogli starać się o trzecie dofinansowanie od fiskusa już po świętach.

Za czas pobytu na zasiłku opiekuńczym przysługuje 80 proc. pensji. Z wyliczeń wynika, że pomoc zostanie wypłacona na ok. 1,9 mln dzieci i będzie stanowiła wydatek rzędu 2,1 mld złotych – podaje fakt.pl.

Pożar w Czarnobylu zbliża się do bardzo niebezpiecznego miejsca. Ukraińska straż pożarna mówi o sytuacji krytycznejPożar w Czarnobylu zbliża się do bardzo niebezpiecznego miejsca. Ukraińska straż pożarna mówi o sytuacji krytycznejCzytaj dalej

Wymogi formalne

Trzeci zasiłek będzie można pobierać przez 17 dni, a nie jak dotąd przez 14 dni. Rodzice zatrudnieni na etacie lub na umowie zlecenie muszą złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy bądź zleceniodawcy. W przypadku osób samozatrudnionych należy skierować oświadczenie bezpośrednio do ZUS.

Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku wraz z pensją, następnie ZUS ma zwrócić firmie pieniądze. Z kolei u przedsiębiorców zasiłek przyznaje ZUS.

Haczyki w zasiłku

Warto przyjrzeć się szczegółom, od których zależy przyznanie dofinansowania. Zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom, co oznacza, że część dni może wykorzystać matka, a część ojciec – jednak nie można przekroczyć ustalonego limitu 17 dni.

Bez znaczenia jest również liczba posiadanych dzieci – wszyscy rodzice dzieci do 8 roku życia mają prawo do skorzystania ze wsparcia finansowego na identycznych zasadach.

Mimo prób modyfikacji przepisów przez senat, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodziców dziecka, które ukończyło 8 lat. Co więcej, nie zostanie on przyznany również, gdy jeden z rodziców może podjąć opiekę nad nieletnim, ponieważ np. ma status osoby bezrobotnej, przebywa na urlopie rodzicielskim czy wychowawczym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Wicepremier wydał nagłe oświadczenie. Ujawnia jakie ograniczenia zostaną zniesione?

Inne grupy, które skorzystają z zasiłku

Warto pamiętać, że o dofinansowanie mogą wystąpić także rodzice zajmujący się dzieckiem niepełnosprawnym, które ma nie więcej niż 16 lat lub 18 lat (w tym drugim przypadku niezbędne jest posiadanie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności). Wsparciem finansowym mogą zostać objęci także opiekunowie niepełnosprawnych osób dorosłych, jeżeli wiąże się to z rezygnacją z pracy.

Co więcej, od 26 marca prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zyskali rodzice, których dziećmi zajmowała się dotychczas niania lub dzienny opiekun. W tym przypadku dofinansowanie zostanie przyznane pod warunkiem, że z nianią lub opiekunem zawarto umowę i nie mogą oni kontynuować opieki przez COVID-19 – przypomina strefabiznesu.pl.

Resort Zdrowia ma pomysł na szybsze diagnozowanie chorych. Prace już trwająResort Zdrowia ma pomysł na szybsze diagnozowanie chorych. Prace już trwająCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antonow An-225 Mrija. Kiedy odleci z naszego kraju? Gdzie oglądać wylot?
  2. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dobitne słowa Szumowskiego o wakacjach 2020. Nie pozostawił wątpliwości
Europejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiEuropejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News