ZUS rozesłał ważne listy
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 11.07.2019. n/z List z ZUSu w skrzynce pocztowej.
Autor Przemysław Terlecki - 14 Lutego 2020

ZUS wysłał listy do 9,7 mln Polaków. Za nieodebranie zapłacisz, a grozi nawet więzienie

ZUS skończył już rozsyłanie listów do 9,73 mln Polaków, o czym zakład poinformował w stosownym komunikacie. Nieodebranie listu albo jego zgubienie może zakończyć się sporymi nieprzyjemnościami.

ZUS poinformował w środę, że zakończyła się wysyłka listów do świadczeniobiorców. 9,73 mln przesyłek trafi do osób, które w 2019 roku pobierały świadczenie z tytułu ubezpieczenia społecznego. Jak podaje Wirtualna Polska, wysyłka zaczęła się w drugiej połowie stycznia, a ostatnia partia 144 tys. listów. Te do zainteresowanych mają dotrzeć w ciągu kilku dni.

W przesyłkach odbiorcy znajdą PIT-40A, który otrzymują emeryci i renciści, PIT-11A przeznaczony jest dla osób, które pobierały pieniądze z ubezpieczenia chorobowego, a PIT-11 trafi do tych, którzy odbierali świadczenie należne osobie zmarłej lub alimenty potrącane ze świadczenia z ZUS. Musimy więc pamiętać, jak ważne jest odebranie tego listu i zabezpieczenie przesyłki.

Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłatOgromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłatCzytaj dalej

ZUS rozesłał 9,73 mln listów. Nie odbierzesz, możesz słono zapłacić

Nieodebranie listu nie zawsze musi przydarzyć się umyślnie. Wiele osób może nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że czeka na nie specjalna przesyłka z ZUS. W takim wypadku wystarczy nie pamiętać o sprawie do 30 kwietnia, by nabawić się kłopotów.

Za niewypełnienie PIT i niezłożenie go w Urzędzie Skarbowym grożą niemałe kary. Jeśli kwota podatku, który trzeba zapłacić, nie przekracza 5-krotności minimalnej krajowej, urząd uzna to za wykroczenie. Sankcją, jaka grozi jest kara finansowa od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Mowa więc o kwocie od 260 zł do nawet 52 tys. zł.

Jednak są wypadki, kiedy za niezłożenie PIT grozi więzienie. W znacznie gorszej od wyżej wymienionej sytuacji są ci, którzy nie zapłacili podatku przekraczającego 5-krotność płacy minimalnej (obecnie 13 tys. zł). Ich działanie jest liczone jako przestępstwo skarbowe. Kary wymierzane są w postaci stawek dziennych - od 10 do 720. Ta w 2020 roku moze wynosić od 86,67 zł do 34 668 zł. Jednak na podatnika czekać może także więzienia. Mowa o karze 5 lat pozbawienia wolności.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy żegnały rodzinę z Warszawy. Wzruszający pogrzeb ofiar tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej
  2. Wiele osób wciąż nie rozumie, czym jest depresja. "Kto pije słodką herbatę i kawę, nie ma nigdy depresji"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata
Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News