fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 20.10.2019. n/z Metalowy napis ZUS na scianie budynku.
flickr/Greenpeace Polska
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Marca 2020

Zasiłek opiekuńczy nie dla każdego rodzica. ZUS może go odmówić

ZUS może odmówić zasiłku opiekuńczego ojcom, jeśli w domu przebywa matka na urlopie macierzyńskim. - Uczulam na tę szczególną interpretację - mówi na łamach money.pl prof. Monika Gładoch.

ZUS: na co mogą liczyć rodzice?

W rozmowie z kanałem money.pl prof. Monika Gładoch, ekspert ds. prawa pracy. opowiedziała, na co mogą liczyć rodzice w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół ze strony ZUS.

- Pamiętajmy, że ustawa szczególna daje prawo 14 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia - to jest pierwsza rzecz. A druga możliwość to na razie 2 dni lub 16 godzin wolnego od pracodawcy na podstawie kodeksu pracy artykuł 188, ale to jest lepsze rozwiązanie, dlatego że rodzice mogą się wymieniać i Kodeks Pracy przewiduje możliwość pobierania godzin a nie tylko konkretnych całych dni, więc myślę że to jest dobre rozwiązanie - oceniła ekspertka.

Liczba zarażonych wciąż lawinowo rośnie. Przekroczyła już pierwszą barieręLiczba zarażonych wciąż lawinowo rośnie. Przekroczyła już pierwszą barieręCzytaj dalej

ZUS nie da zasiłku opiekuńczego?

Jednak specjalistka przestrzega przed ZUS, który nawet w obliczu epidemii może okazać się wyjątkowo surowy w kwestii pomocy finansowej dla rodziców.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Historyczne zakupy Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko, byle tylko przeprowadzić wybory

- Uczulam państwa na dosyć dla mnie zaskakujące stanowisko ZUS-u, a mianowicie ZUS przyjmuje na podstawie artykułu 34 ustawy ubezpieczeniowej o zasiłkach z tytułu choroby i macierzyństwa taką interpretację, że nawet kobieta na urlopie macierzyńskim które zajmuje się kilkutygodniowym dzieckiem jest w stanie opiekować się również dwulatkiem i kilkulatkiem - mówi ekspertka.

- To dosyć abstrakcyjna sytuacja, ale ZUS odmawia zasiłku opiekuńczego opiekuńczego ojcom takich dzieci, przyjmując że jest osoba w domu która może się zająć opieką także nad innymi dziećmi - dodaje.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

ZUS ma swoją wykładnię prawa

Co można zrobić w sytuacji, gdy ZUS odmówi wydania zasiłku? Na pewno nie należy się poddawać. - Możemy spróbować dyskutować urzędnikami. Oni mają swoją wykładnię prawa, dla mnie dosyć osobliwą. Nie wiedziałam, że opiekując się małym, kilkutygodniowym dzieckiem można zajmować się również dwulatkiem i kilkulatkiem. Ale pewnie niektórzy potrafią - stwierdziła z przekąsem ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła
  2. Tom Hanks zarażony koronawirusem. Infekcja może być dla niego szczególnie niebezpieczna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Drugi etap znoszenia obostrzeń już wkrótce. Rzecznik rządu podał bliskie terminy
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News