Nie ma komu robić w ZUS
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 12 Listopada 2020

Na zasiłek możesz trochę poczekać. Nad ZUS widmo paraliżu

Nawet o pół roku może opóźnić się wypłata zasiłków opiekuńczych. Wszystko przez paraliż w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jak informuje „Wyborcza” jest on efektem masowych zwolnień lekarskich na jakie udali się pracownicy państwowego ubezpieczyciela. Z kolei ci, którzy mogą pracować...nie mają na czym.

Paraliż w ZUS

O paraliżu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pisze „Gazeta Wyborcza”. Nastąpił on w najgorszym możliwym momencie, kiedy to w związku z następstwami pandemii koronawirusa państwowy ubezpieczyciel ma ręce pełne roboty, chociażby ze względu na wypłatę zasiłków opiekuńczych rodzicom dzieci, które przeszły na naukę zdalną, czy świadczeń wprowadzonych w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych.

Pracy jest dużo, tyle, że mówiąc kolokwialnie nie ma komu robić. Powód? Masowe zwolnienia lekarskie na które udali się pracownicy ZUS. Większość z nich jest zakażona koronawirusem. Jeden z pracowników Zakładu zdradza w rozmowie z gazetą, że tylko w jednym z oddziałów na 900 osób, aż 140 przebywa na L4, większość z powodu zakażenia wirusem.

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem z początkiem listopada wszedł w życie nakaz pracy zdalnej dla urzędników administracji państwowej. W wypadku pracowników ZUS jest to jednak trudne z powodu...braku sprzętu.

– Szefowie Zakładu nie pomyśleli wiosną, że może przyjść druga fala pandemii, i nikt nie zaopatrzył nas w laptopy. A to powoduje, że nie możemy pracować zdalnie. Dlatego śmiać mi się chciało, gdy Morawiecki ogłosił, że administracja państwowa przechodzi na pracę zdalną. Panie Morawiecki, niech mi pan więc powie, jak mam pracować zdanie, jak nie mam na czym? – mówi w rozmowie z „Wyborczą” jeden z pracowników.

1 mld zł miał wystarczyć do 18 grudnia, ale Polacy rzucili się na dotacje. Dołożyli więc 100 mln zł1 mld zł miał wystarczyć do 18 grudnia, ale Polacy rzucili się na dotacje. Dołożyli więc 100 mln złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Polski aktor ostro o żalach Maryli Rodowicz. "Mieszka w pałacu, chodzi z drogimi torebkami, kiedy inni już dawno poszli z torbami"
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

ZUS dopiero teraz uruchomił procedury kupna laptopów. Państwowy ubezpieczyciel zamierza nabyć ok. 1200 laptopów „w trybie negocjacji bez uprzedniej publikacji przetargu”. Zdaniem pracowników Zakładu to ruch mocno spóźniony i w efekcie opóźniona będzie również wypłata zasiłków opiekuńczych, nawet - jak mówią pracownicy ZUS - o pół roku.

Sposób tak prosty, że aż perfidny. Podkładając papier za banknot oskubała szefa na 100 tys. złSposób tak prosty, że aż perfidny. Podkładając papier za banknot oskubała szefa na 100 tys. złCzytaj dalej

Rzecznik ZUS: „Nie mamy zaległości”

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z Radiem Zet uspokaja, twierdząc, że nie ma ryzyka, by pieniądze nie wpłynęły na konta ubezpieczonych w terminie.

- Wnioski o dodatkowe zasiłki opiekuńcze są rozpatrywane na bieżąco, nie mamy żadnych zaległości. Robimy wszystko, aby te środki trafiały do ubezpieczonych jak najszybciej. Przypomnę, że nie tylko ZUS wypłaca zasiłki, robią to także pracodawcy zatrudniający więcej niż 20 pracowników. Większość wniosków realizują firmy, a nie urząd - wyjaśnia rzecznik ZUS.

Żebrowski w rozmowie z rozgłośnią potwierdza, że ZUS planuje kupić laptopy dla pracowników, ale jak zaznacza takie zakupy były dokonywane już wcześniej. Pytany o zachorowania pracowników Zakładu na koronawirusa, rzecznik podkreśla, że sytuacja jest pod kontrolą.

- ZUS, podobnie jak wszystkie inne urzędy i całe społeczeństwo, odczuwa skutki pandemii. Wśród naszych pracowników zdarzają się zachorowania, część z nich przebywa na kwarantannie. Stale dezynfekujemy urzędy, dbamy o zdrowie zatrudnionych. W tych trudnych czasach ZUS wywiązuje się ze swoich obowiązków: nadal wypłacamy emerytury i renty i przyznajemy pomoc dla przedsiębiorców – podkreśla Żebrowski.

Przekop Mierzei Wiślanej jeszcze droższy niż zakładano. Mowa o nawet 1,1 mld złPrzekop Mierzei Wiślanej jeszcze droższy niż zakładano. Mowa o nawet 1,1 mld złCzytaj dalejZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony
  3. Polsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organów
  4. Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIR
  5. Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydaje
  6. Od dziś możesz składać wnioski o dodatkowe pieniądze. Wyczekiwany zasiłek wraca
  7. Gorące zdjęcie Joanny Jędrzejczyk w kąpieli. Pokazała wyrzeźbione ciało, co za nogi (FOTO)
  8. Najgorsze, kardynalne błędy podczas pieczenia psujące smak ciast. Popełnia je mnóstwo osób, a wypieki się nie udają
Dobre wieści od wiceminister rozwoju. Kolejne sklepy zostaną otwarteDobre wieści od wiceminister rozwoju. Kolejne sklepy zostaną otwarteCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News