ZUS rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.10.2019. n/z Emerytka liczy pieniadze
Autor Maria Glinka - 11 Maja 2020

Zwolnienie ze składek ZUS nie takie pewne? Jest obawa, że składki trzeba będzie oddać, razem z odsetkami

ZUS zweryfikuje wnioski o zwolnienie ze składek, co rodzi wiele obaw wśród przedsiębiorców dotkniętych przez pandemię. Istnieje możliwość, że w związku z różnorodną interpretacją części przepisów niektórzy wnioskodawcy będą musieli uregulować należności i w dodatku zapłacić odsetki. Dlaczego?

ZUS z ogromem pracy w czasie pandemii

Zwolnienie ze składek ZUS to najczęściej wybierany środek pomocowy z tarczy antykryzysowej. Na to rozwiązanie zdecydowało się już 1,5 mln przedsiębiorców, czyli 75 proc. wszystkich uprawnionych. ZUS wyliczył, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać 2 mln podmiotów, które zatrudniają łącznie aż 6,9 mln osób.

Instrument zachęca do składania wniosków ze względu na proste wymogi formalne. Przedsiębiorca nie ma obowiązku udowadniania spadku przychodów, musi jedynie potwierdzić, że prowadził działalność przed 1 kwietnia 2020 r i nie ma zaległości w regulowaniu składek ZUS w poprzednich miesiącach. W przypadku samozatrudnionych przychody w marcu muszą być niższe niż 15,6 tys. zł.

Jak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomJak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomCzytaj dalej

Różna interpretacja przepisów

Mimo że z rozwiązania można korzystać od razu i nie trzeba czekać na zgodę ZUS, to część przedsiębiorców obawia się, że fiskus pociągnie ich do zapłaty w czerwcu. Wtedy to bowiem pochyli się nad wnioskami i oceni, czy poszczególni przedsiębiorcy spełnili wymogi formalne uprawniające do zwolnienia z opłat.

„Większość firm zapewne spełni te kryteria, jednak pewne problemy mogą się pojawić” – wyznał Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. Jednym z najbardziej dyskusyjnych obszarów jest przeliczanie osób pracujących w danej firmie. Spór interpretacyjny koncentruje się na tym, czy dwie połówki etatu to jeden pracownik, czy dwóch – podaje Rzeczpospolita.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niewyobrażalnie tragiczne, na wysypisku śmieci znaleziono zawiniątko. Nie żyje noworodek

ZUS oceni celowość korzystania ze wsparcia finansowego

Co więcej, wniosek złożyli także ci przedsiębiorcy, którzy wcale nie ucierpieli w wyniku pandemii, ale skoro państwo oferowało dodatkowe pieniądze, to postanowili z tej propozycji skorzystać. Wobec takich praktyk rodzi się pytanie, jak skrupulatnie i surowo ZUS będzie weryfikował wnioski od spółek.

„Pierwsze interpretacje ze strony ministrów i urzędników były takie, że z tej firmy pomocy mogą korzystać prawie wszyscy. I mam nadzieję, że w czerwcu nie zmieni się to podejście” – oznajmił Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP. Nadszarpnięte finanse państwa w związku z pandemią mogą skłonić urzędników do bardziej wnikliwej analizy składanych dokumentów, ale specjalista liczy na „probiznesowe podejście”.

Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajePolacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajeCzytaj dalej

Na niektórych czeka obowiązek zapłaty składek z odsetkami

Jeżeli ZUS oceni negatywnie złożony wniosek to przedsiębiorca będzie musiał opłacić składki za trzy miesiące wstecz. Ponadto, zostaną nałożone odsetki, co rodzi wiele obaw wśród przedsiębiorców. Dlatego Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich stwierdził, że „rzeczywiście lepiej byłoby, gdyby ZUS sprawdzał wnioski na bieżąco, tak by każdy od razu miał pewność, że ma prawo do niepłacenia składek”.

Z drugiej strony, brak oczekiwania na decyzję ZUS to duże ułatwienie dla tych firm, które znajdują się trudnej sytuacji finansowej. Mimo ryzyka eksperci przewidują, że odsetek odrzuconych wniosków będzie niewielki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostatnie godziny na przelew i wypłatę gotówki. Za chwilę banki zablokują tę możliwość
  2. Tragiczny wypadek kolejowy. Nie żyje kilkanaście osób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna wiadomość z rana, 23-letni turysta stracił życie. Nie miał żadnych szans, trwają poszukiwania innych
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News