fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 19.01.2019. n/z Napis ZUS.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Marca 2020

Rząd da urlop od ZUS. Nie będziesz musiał płacić teraz podatków i składek

ZUS opóźni lub umorzy składki i podatki, zniesione zostaną też opłaty za wydanie takich decyzji. To niektóre z założeń projektu specustawy gospodarczej, która ma być wsparciem dla firm w obliczu kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa.

ZUS pozwoli odetchnąć przedsiębiorcom

W trakcie specjalnej konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz opowiedziała o założeniach specustawy gospodarczej. Dzięki rozporządzeniu przedsiębiorcy mogą zwrócić się do ZUS o odroczenie, rozłożenie na raty, a nawet umorzenie zapłaty składek.

- To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej w ZUS. Proponujemy także taki sam mechanizm w przypadku podatków VAT, PIT i CIT. Już dziś jesteśmy w stałym kontakcie z Krajową Administracją Skarbową, która rozmawia z przedsiębiorcami o możliwości opóźnienia lub rozłożenia na raty obowiązków podatkowych - powiedziała Jadwiga Emilewicz, cytowana przez BIP.

Łatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejscaŁatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejscaCzytaj dalej

Nie tylko ZUS. Jest więcej propozycji

Ponadto, specustawa przesunie termin zmian podatkowych w zakresie składania plików JPK_VAT z 1 kwietnia na początek lipca. Także dopiero od lipca wejdzie w życie obowiązek rejestracyjny w związku z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Wielkopolska: Zakażony rozdawał w niedzielę komunię świętą

Inną propozycją zawartą w specustawie jest nowy sposób rozliczania strat dla podatników. Straty za ten rok będzie można odliczać od podatku należnego za 2019 r. - podaje rp.pl.

Wyższe kredyty dzięki specustawie

Oprócz tego uruchomione zostaną tanie pożyczki i gwarancje dla przedsiębiorstw przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zakres pomocy zostanie podniesiony do 80 proc., a wartość takiego wsparcia wyniesie nawet 500 tys euro.

Minister rozwoju zapowiedziała też, że specustawa zniesie kary w ramach zamówień publicznych za niewykonanie zleceń, jeśli realizacja będzie utrudniona bądź niemożliwa przez epidemię koronawirusa.

Najlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachNajlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczyciel z Warszawy zarażony koronawirusem. Wrócił z Hiszpanii z uczniami
  2. Z ostatniej chwili: pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. O krok od paniki w Zakopanem. Niepokojące doniesienia o autobusach, władze zabrały głos
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News