ZUS nie wypłaci nadpłaty podatku
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Lutego 2021

Nadpłaty w ZUS. Pieniądze wypłaci inna instytucja

Trwa wysyłka rocznych rozliczeń podatkowych w ZUS. Warto pamiętać, że w tym roku ZUS nie zwróci nadpłaconego podatku. Jak odbierzemy swoje pieniądze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zmieni się w tym roku w ZUS
  • Do kiedy powinniśmy otrzymać deklaracje podatkowe
  • W jaki sposób zostanie nam przekazana nadpłata z podatku

ZUS nie rozliczy nadpłaty podatku

Rozliczenia podatkowe w ZUS w dalszym ciągu trwają. Warto jednak pamiętać, że nadpłacony podatek zostanie zwrócony przez urząd skarbowy, a nie – jak do tej pory przez ZUS. Osoby, które otrzymywały do tej pory nadpłaty bezpośrednio na konto, także teraz otrzymają przelew od urzędu na swój rachunek bankowy. Płatnicy otrzymujący emeryturę lub rentę będą musieli poczekać na wizytę swojego doręczyciela.

- Jeżeli ktoś ma nadpłacony podatek dostanie od nas PIT 11A i wtedy może złożyć do urzędu skarbowego samodzielnie zeznanie jeśli np. rozlicza jakieś ulgi. Może też cierpliwie poczekać do 30 kwietnia kiedy to urząd skarbowy zaakceptuje wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT zeznanie za 2020 r. – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

I dodaje, że zwrot nadpłaty otrzymają ci podatnicy, którzy są posiadaczami konta bankowego. Do tych klientów ZUS pieniądze trafią w ciągu 45 dnio złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.

Nadpłata przyjdzie na rachunek bankowy

Osoby, które nie wskazały rachunku, na który ma być zwrócona nadpłata, a nie przekracza ona dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (2 x 11,60 zł = 23,20 zł), nie otrzymają pieniędzy na konto. Nadpłata zostanie zapisana na koncie płatnika, a Urząd Skarbowy wyśle ją przekazem pocztowym dopiero wtedy gdy suma nadpłaty z kolejnych latach przekroczy 23,20 zł lub jeśli płatnik poda swój numer rachunku. Warto też zaznaczyć, że nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest zawsze pomniejszana o koszty przekazu pocztowego.

- W tej sytuacji można przez portal e-PIT zrobić aktualizację swoich danych wpisując numer konta – podpowiada Kowalska–Matis. – A najlepiej założyć bankowe konto i zmienić dyspozycję w ZUS tak abyśmy mogli pieniądze przelewać do banku zamiast wysyłać je pocztą. To najszybszy i najbezpieczniejszy przede wszystkim dla seniorów sposób na to żeby emerytura wpływała zawsze w terminie – zaznacza Kowalska-Matis.

W tym roku informacje z rozliczeniem podatkowym trafią do 711 190 mieszkańców Dolnego Śląska, w tym na obszarze działania legnickiego oddziału ZUS do 186467, wałbrzyskiego oddziału - do 253878 i wrocławskiego - 270845 - przekazano w komunikacie.

Deklaracje podatkowe emerytów

Przed 1 marca osoby, które w ubiegłym roku podatkowym otrzymali choć raz pieniądze z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową. Z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji, w granicach 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób otrzymujących zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub opiekuńcze.

Emeryci, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS otrzymają formularz PIT-40A.

W tym roku roczne obliczenie podatku będzie sporządzane tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do US w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego od uzyskanego dochodu. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy z renty socjalnej. - przekazano w komunikacie.

- Jeżeli nasz klient w ciągu roku nie miał żadnych innych dochodów i nie korzysta z odliczeń od podatku wtedy nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – wyjaśniła wyjaśnia Kowalska-Matis.

Warto pamiętać, że osoby, które nie otrzymają deklaracji do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News