ZUS wyśle ważne dane
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 11 Stycznia 2021

ZUS bierze się do roboty. Danych wysyłanych przez instytucję lepiej nie ignorować

Pod koniec zeszłego tygodnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał komunikat o rozpoczęciu akcji informowania płatników składek o stanie ich rozliczeń za ubiegły rok. Otrzymają oni otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2020 r. na indywidualny numer rachunku składkowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 7 stycznia ZUS informuje płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 r.,
  • Co płatnicy musza zrobić w przypadku niedopłaty,
  • Co można zrobić w przypadku nadpłaty.

Ważne informacje od ZUS

Pod koniec ubiegłego tygodnia ZUS wydał komunikat, w którym powiadomił o rozpoczęciu akcji informowania płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 rok. Od 7 stycznia informacje o saldzie swoich kont oraz rozliczeniu wpłat dokonanych w zeszłym roku, będą sukcesywnie przekazywane do 2,5 mln płatników.

- Każdy z nich dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana wysokość wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami – informuje ZUS w komunikacie prasowym.

Zakład podkreśla, że płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym otrzymają informację o kwocie, która pozostała im jeszcze do spłaty.

W przypadku płatników, którzy zostaną poinformowani o niedopłacie, państwowy ubezpieczyciel podkreśla, że może zostać ona spłacona w ratach.

Dziś mija ostateczny termin na złożenie wniosku. Jeśli zdążysz, na pewno otrzymasz 2000 złDziś mija ostateczny termin na złożenie wniosku. Jeśli zdążysz, na pewno otrzymasz 2000 złCzytaj dalej

- Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić, może złożyć wniosek o ulgę. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, można skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradca pomoże też w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów – informuje ZUS, dodając, że z doradcą można skontaktować się telefonicznie bądź umówić e-wizytę.

Wracając do niedopłaty, to jak informuje ZUS, w przypadku niewielkich kwot, można spłacić je „poprzez powiększenie wpłaty na rozliczenie składek wpłacanych w najbliższym terminie”.

- Trzeba jednak sprawdzić czy od zaległości należne są odsetki za zwłokę. Odsetki można obliczyć za pomocą kalkulatora odsetkowego dla płatników składek ZUS – czytamy w komunikacie państwowego ubezpieczyciela.

Co z nadpłatą? ZUS wyjaśnia

Jeśli zaś chodzi o nadpłatę, to jak informuje ZUS, można pomniejszyć ją z kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie.

- Można też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS). Nadpłata zostanie zwrócona na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika – podkreśla ZUS.

Zakład przypomina również, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r., a „efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 r.)”, co oznacza, że przekazywana informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia. Informacja dotyczy stanu konta ZUS na 31 grudnia ubiegłego roku.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Od 2021 roku obowiązkowa opłata jest jeszcze wyższa. Jednak jeśli zapłacisz w styczniu, otrzymasz zniżkę
  2. Mandat dostaniesz teraz nawet za najbardziej absurdalne wykroczenia. Wiadomo już co grozi kierowcom
  3. Już niedługo palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort chce zrobić z palenia produkt eksluzywny

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News