ZUS wdraża nowe składki - mocno zabolą przedsiębiorców
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 10 Września 2019

Nowe składki ZUS uderzą w przedsiębiorców. Bardzo ich zabolą

ZUS, a dokładniej składki na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, już niebawem mają mocno dać się we znaki przedsiębiorcom. To przez zmiany, jakie PiS chce wprowadzić w ich pobieraniu.

ZUS ma już niedługo zdzierać z przedsiębiorców do bólu. Powód? Zapowiedzi podczas konwencji partii Prawa i Sprawiedliwości, która w Lublinie w sobotę mówiła o "składkach liczonych od dochodu". Media już wskazują, że oznacza to nic innego jak zniesienie limitu 30-krotności średniego wynagrodzenia w składkach na ZUS.

To niewątpliwie wykalkulowane na gromadzenie finansów w budżecie działanie. Limit, o którym mowa, miał uchronić budżet przed wypłacaniem w przyszłości obecnym przedsiębiorcom ogromnych emerytur, które mogłyby go całkowicie zawalić. Jest to jednak myślenie perspektywiczne i długofalowe. W okresie znacznie krótszym budżet będzie mógł liczyć na zastrzyk gotówki z kieszeni przedsiębiorców. Jak wielki?

Lidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićLidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićCzytaj dalej

ZUS podwyższa składki dla przedsiębiorców. Zapłacą naprawdę sporo

Niestety dla przedsiębiorców mowa o składkach, które mogą całkowicie wyeliminować część małych przedsiębiorców, dla których działalność okaże się całkowicie nierentowna. Największe zmiany czekają jednak tych przedsiębiorców, którzy zarabiają lepiej - około 20 tys. złotych brutto miesięcznie i płacą podatek liniowy. Tych w Polsce w 2017 roku było około 570 tys. osób, podaje Rzeczpospolita.

Jeśli rząd zdecydowałby się na wprowadzenie składek ZUS od dochodu, przy dzisiaj obowiązujących stawkach wymieniony wyżej przedsiębiorca zarabiałby aż o 1/3 miesięcznie mniej. Rzeczpospolita wylicza dokładnie, że mowa nie o 15,4 tys. złotych netto, a już tylko o 10,4 tys. złotych. Niższa stawka podatku liniowego niewiele by pomogła.

Cały mechanizm pobierania składek i ich wysokość w wypadku zmiany nie są jeszcze znane. Na razie media operują na haśle rzuconym w Lublinie - "składki liczone od dochodu". Niewąpliwie jednak może przerażać fakt, jak niewesoła wizja wynika z tak prostych słów.

Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć "nie widzi negatywnych skutków podwyżek cen"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mężczyzna był królem parkietu na weselu. W pewnym momencie dwukrotnie spoliczkował swoją partnerkę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News