Po zmianach ZUS będą musieli płacić m.in. rolnicy na działalności
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 10 Lutego 2021

Od każdej umowy zlecenie zapłacimy ZUS. Cios w rencistów i rolników

Rząd planuje oskładkowanie blisko 1 mln osób zatrudnionych na zleceniu – informuje „Rzeczpospolita”. Zmiany miałyby wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Uderzą one m.in. w część rolników, a także emerytów i rencistów. Za to wpływy do ZUS mają zwiększyć się nawet o 4 mld zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od przyszłego roku rząd chce oskładkować prawie 1 mln osób na zleceniu
  • Dlaczego rozwiązanie to uderzy w niektórych emerytów i rencistów
  • Jak na planowanych zmianach stracą rolnicy

Od przyszłego roku ZUS od każdej umowy-zlecenie?

Od każdej umowy-zlecenie trzeba będzie zapłacić ZUS? To możliwy scenariusz. „Rzeczpospolita” informuje, że dotarła do projektu przewidującego oskładkowanie ok. 900 tys. osób zatrudnionych na takiej umowie. Projekt ten ma zostać niebawem wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, wtedy też rozpoczną się negocjacje w tej sprawie z partnerami społecznymi. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Cytowany przez gazetę Andrzej Radzisław, partner w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy prognozuje, że planowane zmiany spowodują, że oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów stanie się standardem.

- Wyjątkiem będą jedynie uczniowie i studenci do 26. roku życia, których przychody nadal będą zwolnione ze składek – komentuje Radzisław, partner w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, dodając, że po zmianach osoby te staną się bardzo poszukiwanymi zleceniobiorcami.

Z kolei dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim w rozmowie z dziennikiem przewiduje, że nowe zasady „wytworzą też ogromną presję do przechodzenia na działalność gospodarczą przez osoby pracujące dotychczas na kilku zleceniach”.

Planowane zmiany mają zwiększyć wpływy ZUS o ok. 4 mld zł. Państwowy ubezpieczyciel zyska, a kto straci? Chociażby jego klienci, bowiem projekt przewiduje zmiany w zasadach oskładkowania emerytów i rencistów prowadzących działalność gospodarczą.

Obecnie emeryci i renciści nie muszą opłacać składek z działalności. Po zmianach zwolnieni ze składek będą wyłącznie emeryci prowadzący działalność w myśl ustawy – Prawo przedsiębiorców, co w praktyce oznacza jedynie działalność zarejestrowaną w CEIDG – podkreśla Andrzej Radzisław, dodając, że prawo do zwolnienia ze składek stracą emeryci wykonujący wolny zawód – twórcy, artyści, a także wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich.

Ze zwolnienia ze składek nie będą mogli skorzystać również renciści. Ekspert zauważa, że przed wejściem w życie nowych przepisów potrzebne będzie odpowiednio długie vacatio legis, tak by mogli oni oszacować, czy będzie im się opłacało prowadzić dalej taką działalność.

Dr Tomasz Lasocki zwraca uwagę, że uiszczać składki będą musieli również emeryci na działalności zwolnieni takiego obowiązku. Dotyczyć to będzie osób pobierających świadczenie niższe odminimalnego.

Trzeba pamiętać, że już teraz około 300 tys. osób pobiera emeryturę poniżej minimalnej i ta zmiana ma zapewnić podwyżkę ich świadczenia – tłumaczy w rozmowie z gazetą ekspert.

Stracą też rolnicy

Zmiany uderzą również w rolników. Projekt jak podaje „Rzeczpospolita” zakłada bowiem wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS. Korzysta z tego obecnie ponad 70 tys. rolników prowadzących m.in. gospodarstwa agroturystyczne, małe sklepy spożywcze, czy zakłady fryzjerskie.

Jeśli zmiany wejdą w życie, to rolnicy chcąc kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej będą musieli przenieść się do ZUS i tym samym stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News