PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i polskie banknoty
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 9 Grudnia 2020

Świetne wieści od ZUS. Instytucja idzie Polakom na rękę, można sporo zaoszczędzić

ZUS wyciąga rękę do przedsiębiorców i zapowiada zwolnienie z płacenia składek za listopad. Wszystko w ramach tarczy antykryzysowej 6.0 skierowanej do wybranych gałęzi przedsiębiorstw. Jakie są dokładne szczegóły projektu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy mija termin płacenia składek do ZUS
  • Jaki jest w tym udział tarczy antykryzysowej
  • Do czego zachęca ZUS przedsiębiorców

ZUS zwalnia z płacenia składek

Przedsiębiorcy dotknięci pandemią koronawirusa, a zwłaszcza jego drugą falą mogą liczyć na wsparcie od państwa pod postacią tarczy antykryzysowej 6.0. Wsparcie będzie skierowane do wybranych branż i obejmie ono jedynie gastronomię, siłownie i kluby fitness oraz sklepy zajmujące się sprzedażą detaliczną.

Aktualnie w polskim parlamencie trwają jeszcze prace nad uchwaleniem ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 6.0, ale już teraz znane są jej pojedyncze założenia. Rządzący zapowiadają m.in.: zwolnienie z opłacania składek do ZUS za listopad oraz wypłacenie świadczenia postojowego.

Na razie nie jest jeszcze wiadomo, które dokładnie branże będą mogły liczyć na wsparcie finansowe o państwa. Prace także się opóźniają, bowiem do tarczy antykryzysowej 6.0 zgłoszono ponad 400 poprawek - informuje portal money.pl.

Zwolnienie ze składek ZUS oraz pozostałe postulaty nie będą obejmowały wszystkich pokrzywdzonych. W celu uzyskania wsparcia należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim wykazać "zmniejszenia prowadzenia działalności" oraz spadek przychodów w okresie listopada w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

ZUS zdaje sobie sprawę z tego, że tarcza antykryzysowa jeszcze nie weszła w życie, a poszczególnym przedsiębiorcom czas na opłacenie składek mija 10 i 15 grudnia. W związku z tym proponuje składać wnioski, mimo braku uchwalonej tarczy.

ZUS zachęca do składania wniosków

- Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad, i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc - powiedział w rozmowie z PAP, Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

ZUS zapewnia, że jeśli przedsiębiorcy złożą wniosek przed upływem terminu płatności, to unikną konsekwencji z tytułu opóźnienia w płatnościach. Wnioski o zwolnienie ze składek mają być rozpatrywane przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Nasza propozycja wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku, płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów - wyjaśnił Żebrowski.

Dodał także, że ZUS dzięki temu chce uniknąć podobnej sytuacji do tej, która miała miejsce wiosną tego roku. Wówczas przedsiębiorcy nie byli pewni aktualnego stanu prawnego.

Resort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuResort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rafał Trzaskowski został wezwany na policję
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Rząd do szczepionki nie zmusza. Ale chętni dostaną prezenty

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News