Składki do ZUS
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 9 Listopada 2020

Fatalna wiadomość dla osób płacących składki do ZUS. Rząd postawił sprawę jasno

Składki ZUS w dalszym ciągu będzie trzeba opłacać. Mimo wielu pandemicznych trudności przedsiębiorcy nie zostaną uprawnieni do dobrowolnego przekazywania pieniędzy. Głos w tej sprawie zabrał wicepremier Jarosław Gowin.

ZUS nadal obowiązkowy. Gowin tłumaczy

Postulat dobrowolnych składek ZUS odchodzi w zapomnienie. - Jeżeli chodzi o dobrowolny ZUS [dla przedsiębiorców – przyp. red.], to rząd nie rozpatruje takiej możliwości – oznajmił na konferencji prasowej wicepremier minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Tym samym każdy, kto podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu w dalszym ciągu będzie musiał przekazywać część pieniędzy na poczet ZUS. Mimo że część przedsiębiorców znalazła się w bardzo trudnej kondycji finansowej z powodu powrotu dotkliwych obostrzeń, które wymusiła druga fala pandemii.

Z najbardziej surowymi restrykcjami mierzy się branża gastronomiczna. Ogromne straty notują restauracje na Podkarpaciu. - Podejrzewam, że zamknięcie grozi większości lokali gastronomicznych w Rzeszowie. Coraz częściej na grupach zrzeszających naszą branżę czytam ogłoszenia: "Sprzedam wyposażenie lokalu – przyznał w rozmowie z Gazetą Wyborczą Maciej Grubman, właściciel Irish Galway Pubu i członek Stowarzyszenia Gastronomii Polskiej.

Klienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnieKlienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnieCzytaj dalej

Jednak nawet widmo bankructwa nie skłoniło rządzących do rozważenia częściowego zawieszenia konieczności płacenia składek ZUS.

Czy apel do przedsiębiorców uchroni nas przed lockdownem?

W trakcie wystąpienia Gowin wyjawił swoje stanowisko na temat planowanych restrykcji. - Będę rekomendował Radzie Ministrów [...], by ewentualne następne gospodarcze obostrzenia były poprzedzone innymi decyzjami dotyczącymi kontaktów towarzyskich czy kontaktów społecznych, pozazawodowych – zadeklarował polityk.

Portal bankier.pl podaje, że mimo że rząd nie wyklucza „jeszcze bardziej wyśrubowanych obostrzeń” to na dobrowolny ZUS przedsiębiorcy nie mają co liczyć. Władza chceb najpierw sprawdzić, jakie efekty przynoszą dotychczasowe instrumenty. - Trzeba pozwolić oddziaływać tym nowym rozwiązaniom, ocenić ich wpływ na poziom epidemii w ciągu najbliższych kilkunastu dni – podsumował wicepremier.

NFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemNFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemCzytaj dalej

Tym, co może nas uchronić przed ogromnym kryzysem gospodarczym i falą upadłości jest przestrzeganie reżimu sanitarnego. Dlatego też Rada Przedsiębiorczości wystosowała apel w tej sprawie do wszystkich podmiotów. Do tego wezwania przyłączył się także Gowin, który na konferencji prasowej podkreślił, że stosowanie się do ściśle określonych pandemicznych reguł pozwoli uniknąć ponownego zamknięcia gospodarki.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Fani wściekli na produkcję "Rolnik szuka żony". Pokazali bohatera w okropnym stanie
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Inne instrumenty pomocowe w fazie negocjacji z Komisją Europejską

Mimo ze polscy przedsiębiorcy nie będą mogli liczyć na samodzielne podejmowanie decyzji o chęci przekazywania składek do ZUS, to rząd zapewnia, że jest w trakcie przygotowywania pakietu pomocowego, który realnie wspomoże tysiące polskich firm. Jednak część z tych rozwiązań musi zostać zaakceptowana przez Komisję Europejską.

Mieszkańcy miast już mogą się łapać za portfele. Za wywóz śmieci zapłacimy więcej niż NiemcyMieszkańcy miast już mogą się łapać za portfele. Za wywóz śmieci zapłacimy więcej niż NiemcyCzytaj dalej

Co zakłada pomocowy pakiet dla gospodarki, na który musi wyrazić zgodę KE? Wśród rozwiązań znalazło się m.in. dofinansowanie kosztów stałych (jeżeli firmy nie są w stanie ich pokryć z powodu wprowadzonych obostrzeń) do 70 proc. ich wysokości, ale pod warunkiem udokumentowania spadku przychodów o 30 proc. względem 2019 r. Drugim instrumentem ma być umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw (przy spadku dochodów o 30 proc. rok do roku). Poza tym wydłużona ma zostać Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć pożyczkę długoterminową z gwarancją (6 lat).

Rząd ma nadzieje, że już na przełomie listopada i grudnia zakończą się negocjacje w sprawie instrumentów wsparcia, które mają być skierowane do firm pogrążonych w lockdownie. Dzięki temu wejście w życie nowych rozwiązań mogłoby nastąpić już 1 stycznia 2021 r., co przy braku uprzywilejowania w kontekście składek ZUS może okazać się kluczowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Każda rodzina będzie musiała zapłacić po 200 zł miesięcznie. Będzie u nas drożej niż w Niemczech
  2. Kim są rządowi eksperci do spraw koronawirusa? Morawiecki podał nazwiska
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Jerzy Brzęczek wyjaśnił kwestię, na którą czekali wszyscy kibice. Chodzi o Roberta Lewandowskiego, podjęto decyzję
  7. Wieczorem pokroiła 2 główki kapusty. Rano opadła jej szczęka
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News