Kto nie będzie mógł skorzystać z ulgi na ZUS?
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 9 Maja 2020

Ulga w ZUS nie dla wszystkich. Kluczowe jest 7 tys. złotych

Zwolnienie ze składek ZUS dla samozatrudnionych o dochodach poniżej do 7 tys. zł obejmie tych, którzy takie dochody uzyskali w lutym. Na ulgę nie mogą natomiast liczyć ci, którzy zarobili mniej w następnych miesiącach – mówią w rozmowie z Polską Agencja Prasową eksperci, którzy przeanalizowali najnowszą wersję tzw. tarczy antykryzysowej.

Dla kogo zwolnienie ze składek ZUS?

Zwolnienie ze składek ZUS dla samozatrudnionych znalazło się w ustawie nowelizującej tzw. tarczę antykryzysową, która w ubiegłym tygodniu została przyjęta przez Sejm. Podczas prac nad projektem minister kancelarii premiera Łukasz Schreiber – jak przypomina PAP – podkreślał, że propozycje rządu zmierzały do tego, by zwolnieniem ze składek na ZUS objąć także samozatrudnionych, których przychody przekraczają 300 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ok. 15,6 tys. zł. Obecnie przekroczenie tego limitu wyklucza ze zwolnienia z ZUS.

Polska może mieć nowy sposób znoszenia restrykcji. Miliony Polaków do normalności mogłoby wrócić szybciej od resztyPolska może mieć nowy sposób znoszenia restrykcji. Miliony Polaków do normalności mogłoby wrócić szybciej od resztyCzytaj dalej

- Wielu przedsiębiorców mówiło: mam sytuację, w której mój przychód to jest nawet 30–40 tys. zł, ale mój dochód to dzisiaj raptem 2 tys. zł, 3 tys. zł, czy 4 tys. zł – tłumaczył Schreiber, podkreślając, że rząd wprowadza impuls, żeby zachęcać przedsiębiorców do aktywności, aby mogli kontynuować pracę.

- Jeżeli ten dochód nie jest wyższy niż 7 tys. zł, a przychód został przekroczony nawet o 15 600, to będą mogli skorzystać ze zwolnienia z ZUS-u – dodał.

Tym samym – jak podkreśla Agencja – zwolnienie ze składek adresowane jest tylko do przedsiębiorców, których przychody w danym miesiącu przekroczyły wspomniany limit, a dochody - w lutym br. - były niższe niż 7 tys. zł. To oznacza, że przedsiębiorca, który nie spełniał kryteriów dochodowych w lutym, ale stracił dochody w późniejszych miesiącach, nie dostanie ulgi.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie

„Luty nie jest miarodajnym miesiącem”

Potwierdzają to eksperci. Dr Antoni Kolek (Pracodawcy RP) w rozmowie z PAP zwraca uwagę, że choć nowa wersja tarczy antykryzysowej z jednej strony rozszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z ZUS, to – przyjmując za punkt odniesienia jedynie luty – w istocie rozszerzenie to ogranicza.

- W lutym skutki pandemii nie były jeszcze odczuwalne, luty nie był tak trudny dla firm, jak późniejsze miesiące: marzec czy kwiecień. Dochodów poniżej 7 tys. zł w tych miesiącach jednak ustawodawca nie przewidział – podkreśla dr Kolek.

Szykuje się rewolucja w emeryturach, znacznie szybsze przejście na świadczenie. Prezydent już podpisał umowęSzykuje się rewolucja w emeryturach, znacznie szybsze przejście na świadczenie. Prezydent już podpisał umowęCzytaj dalej

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

- Zwolnienie z ZUS ma dotyczyć przedsiębiorców, których przychód w pierwszym miesiącu, za który wnioskują o zwolnienie, przekracza 15 681 zł. Wówczas ich dochód w lutym 2020 r. nie może przekroczyć 7 tys. zł. Należy podkreślić, że z kilku powodów luty nie jest miarodajnym miesiącem dla wysokości przychodu. W Polsce obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną zaczęły się w marcu, a w lutym większość przedsiębiorców funkcjonowała jeszcze normalnie – komentuje Juszczyk.

Zdaniem Juszczyka finalnie wielu przedsiębiorców nie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z ZUS.

Przyjęta w ubiegłym tygodniu nowelizacja tarczy antykryzysowej zostanie teraz rozpatrzona przez Senat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kandydat na prezydenta Polski został zatrzymany przez policję
  2. Niezwykła przemiana Magdy Gessler. Kwarantanna jej służy, internauci są pod wrażeniem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dramatyczny wynik koronawirusa na świecie. Wielu się obawiało, niestety

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News