Prezes ZUS zabrała głos ws. ewentualnego wydłużenia wieku emerytalnego
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 9 Stycznia 2021

Bardzo ważna deklaracja szefowej ZUS. Mowa o planowanym wieku emerytalnym

Słowa szefowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudy Uścińskiej, że dzisiejsi 20-30 latkowie muszą być przygotowani nawet na pół wieku aktywności zawodowej wywołały szok i pytania o to, czy rządzący planują podniesienie wieku emerytalnego. Prezes ZUS odniosła się do tych spekulacji w rozmowie z „Super Expressem”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Według szefowej ZUS dzisiejsi 20-30 latkowie muszą się nastawić nawet na 50 lat pracy,
  • Czy rządzący podwyższą wiek przechodzenia na emeryturę,
  • Na jaką emeryturę można liczyć po 60 latach pracy.

Prezes ZUS o podniesieniu wieku emerytalnego

„Jeśli chcemy by obecny system emerytalny nie zbankrutował to trzeba podnieść wiek emerytalny” – tego rodzaju opinie pojawiały się w przestrzeni publicznej już dobre dwie dekady temu. Mówiono i mówiono, ale kolejnym ekipom rządzącym brakowało odwagi na podjęcie tak niepopularnej decyzji jak wydłużenie wieku emerytalnego.

Odważył się wreszcie Donald Tusk, który w 2011 roku jako pierwszy premier zdołał wywalczyć reelekcję na kolejne cztery lata i zdecydował, że jednym z pierwszych kroków jego nowego/starego gabinetu będzie stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Decyzja ta oczywiście przyczyniła się do spadku popularności tamtej ekipy i w jakimś stopniu przyczyniła się do przegranej Platformy Obywatelskiej w kolejnych wyborach. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość i po pewnym czasie zgodnie z przedwyborczymi obietnicami przywróciło dawny wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, podkreślając, że w odróżnieniu od poprzedniej ekipy nowy rząd nie chce by „Polacy pracowali do śmierci”.

Słowa o „pracy do śmierci” były powtarzane jak mantra przez polityków PiS. Toteż wielkie zdziwienie wzbudziły słowa, które w tym tygodniu w wywiadzie dla Money.pl wypowiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Rekordzista dostaje prawie 23 tys. zł emerytury, prezes ZUS ujawnia. Każdy może, a mało kto korzystaRekordzista dostaje prawie 23 tys. zł emerytury, prezes ZUS ujawnia. Każdy może, a mało kto korzystaCzytaj dalej

- Trzeba się z tym oswajać, bo dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym. Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat - powiedziała szefowa ZUS.

Jeśli pół wieku aktywności zawodowej dla dzisiejszych 30-latków miałoby być normą, to oznacza, że musieliby pracować po 80-tce. Powyższe słowa szefowej państwowego ubezpieczyciela wywołały szok, ale też spekulacje odnośnie tego czy rządzący nie planują wzorem poprzedniej koalicji rządzącej podwyższenia wieku emerytalnego. Do owych spekulacji odniosła się w rozmowie z „Super Expressem” prof. Uścińska.

- Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku. Jednak emerytura to prawo, a nie obowiązek. Ważne, aby Polacy mogli dokonać racjonalnego wyboru w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale i rachunek zdrowia. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu – powiedziała prezes ZUS.

Prof. Uścińska podkreśla, że od zawsze zachęca do „wydłużania w miarę możliwości swojej aktywności zawodowej”.

- Jest to bowiem najprostszy sposób na otrzymanie godnej i wysokiej emerytury. Praca o jeden rok dłużej może zwiększyć emeryturę nawet o 15 proc. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakończeniu swojej aktywności zawodowej warto skonsultować się z doradcą emerytalnym z ZUS, który przy pomocy kalkulatora emerytalnego pokaże prognozę naszego przyszłego świadczenia – radzi w rozmowie z tabloidem prof. Uścińska.

Rekordzista otrzymuje 30 tys. emerytury

Szefowa ZUS wskazuje przykłady emerytalnego rekordzisty, któremu Zakład wypłaca świadczenie w wysokości ponad 30 tys. zł. miesięcznie. Jest nim mężczyzna, który przepracował 62 lata, pracując w branży produkcji ołowiu, cynku i cyny. Niewiele krócej, bo 61 lat pracowała rekordzistka wśród pań, która otrzymuje ponad 20 tys. zł emerytury miesięcznie. Kobieta była pracownikiem sektora finansowego.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Mandat dostaniesz teraz nawet za najbardziej absurdalne wykroczenia. Wiadomo już co grozi kierowcom
  2. Od 2021 roku obowiązkowa opłata jest jeszcze wyższa. Jednak jeśli zapłacisz w styczniu, otrzymasz zniżkę
  3. Nowe prawo, nowe konsekwencje. Jeżeli się nie zarejestrujesz, zapłacisz karę 5 tys. zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News