ZUS z ważnym przypomnieniem dla firm
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 8 Grudnia 2020

ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wniosku

Ważne przypomnienie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla firm oczekujących na wejście w życie przepisów dotyczących zwolnienia ze składek za listopad. Przedsiębiorstwa te nie powinny zwlekać i jak najszybciej złożyć do ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Część firm ma na to już tylko kilka dni.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co mają zrobić firmy, które czekają na wejście w życie przepisów dot. zwolnienia ze składek
 • Kto szczególnie ma niewiele czasu na działanie
 • Jakie nowe udogodnienie wprowadzi niebawem ZUS

ZUS z ważnym przypomnieniem dla firm

Przedsiębiorstwa czekają na kolejną odsłonę tzw. tarczy antykryzysowej, mającą wesprzeć firmy najbardziej poszkodowane wskutek obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Tarcza jest jeszcze przedmiotem prac parlamentu, wiadomo natomiast, że jednym z jej założeń jest zwolnienie z opłacania składek za listopad.

Dla firm czekających na wejście w życie przepisów dotyczących tej kwestii, które nie wiedzą czy mają w tej chwili opłacać składkę czy też nie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma ważną informację, a ściślej przypomnienie o którym mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – powiedział Żebrowski.

Część firm ma naprawdę niewiele czasu na złożenie wniosku, gdyż jak przypomina PAP, niektórym z nich termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Chodzi tu m.in. o osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

- Nasza propozycja dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu) nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów – mówi w rozmowie z PAP Żebrowski.

Rzecznik ZUS przypomina, że z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia wiosną podczas pierwszej fali pandemii, kiedy to Zakład podpowiadał, jak w łatwy sposób „zdjąć z siebie niepewność co do docelowego stanu prawnego".

IKEA całkowicie zmienia strategię. Jedną rzecz zrobili po 70 latachIKEA całkowicie zmienia strategię. Jedną rzecz zrobili po 70 latachCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Nagły apel episkopatu. Domaga się luzowania obostrzeń
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

ZUS podpowiadał, ale też – jak informowaliśmy – również weryfikował, czy konkretni beneficjenci słusznie otrzymali wsparcie finansowe w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

- W czasie epidemii, pomimo związanych z tym trudności, zakład realizuje swoje zadania odpowiedzialnie i z zachowaniem prawidłowego wydatkowania powierzonych mu środków publicznych – mówił wówczas rzecznik ZUS.

Nowe udogodnienie od ZUS

Tymczasem jak pisaliśmy kilka dni temu w najbliższym czasie ZUS umożliwi również wszystkim świadczeniobiorcom samodzielne tworzenie potwierdzenia z danymi z państwowego ubezpieczyciela. Obecnie ta funkcja dostępna jest jedynie dla płatników składek i ubezpieczonych. Od połowy przyszłego roku mają z niej skorzystać wszyscy obywatele.

Udogodnienie będzie przydatne np. w sytuacji, gdy płatnik składek musi przedłożyć w jakiejś instytucji informacje o saldzie swojego konta w ZUS. Dzięki zmianom będzie można zrobić to samemu, Zakład wystawi jedynie kwalifikowaną pieczęć, zaś pracownik instytucji, u której składamy dokument, będzie mógł sprawdzić jego autentyczność w wyszukiwarce na portalu państwowego ubezpieczyciela.

Zapowiedzi Morawieckiego mogą przerazić. Premier mówi o potężnym uderzeniu po pandemiiZapowiedzi Morawieckiego mogą przerazić. Premier mówi o potężnym uderzeniu po pandemiiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Kilka dni temu rodzina błagała o krew dla piłkarza. Niestety, nie żyje
 2. 12 prostych zasad, które mogą uchronić cię przed nowotworem
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Eksplozje w polskich marketach, wielka ewakuacja. Koszmarne wiadomości
 7. Majdan pokazał zdjęcie z sypialni. W tle święty obraz
Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News