ZUS potrąci podatek młodym matkom
Autor Przemysław Terlecki - 8 Sierpnia 2019

ZUS ma złe informacje dla ciężarnych. Chodzi o podatek PIT

ZUS potrąci podatek w wypadku porodu młodej matki. Zerowy PIT, który wprowadzony został w życie z początkiem sierpnia, nie obejmuje młodych matek. Jak tłumaczy Zakład, ich przychody pochodzą bowiem z innych źródeł niż te opisane w ustawie zwalniającej z podatku.

ZUS pomnijeszy przychody młodych matek, nawet jeśli te nie ukończyły 26. roku życia. Kobiety te nie są bowiem brane pod uwagę przez ustawę zakładającą zerowy PIT dla młodych Polaków na umowie o pracę i zlecenie. Wynika to z prostego faktu - przychody młodych polskich mam pochodzą z innych źródeł niż te wyszczególnione w ustawie.

Kobiety w czasie ciąży dostaną mniej pieniędzy z prostego względu. Zerowym podatkiem PIT objęci nie są ci, którzy żyją na zasiłku z ZUS. W tym wypadku mowa o zasiłku macierzyńskim, który będzie pomniejszany o należny podatek. Sprawę w rozmowie z Rzeczpospolitą potwierdziło samo Ministerstwo Finansów.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

ZUS zabierze młodym matkom

W efekcie dochodzimy więc do prostego, choć dość brutalnego wniosku, że młode matki de facto stracą na urodzeniu dziecka. Ile dokładnie pieniędzy potrąci im ZUS? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Business Insider Polska mowa o 75 złotych stracą kobiety z pensją minimalną, a nawet 200 złotych z zasiłku ubędzie tym, które na co dzień zarabiają przeciętną pensję.

Rzeczpospolita podkreśla natomiast, że przez cały okres wypłacania zasiłku kobiety mają stracić nawet po kilka tysięcy złotych. Gazeta wskazuje też, że mowa o niemałej grupie, która straci pieniądze ze swojego zasiłku. Kobiety w wieku 18 - 26 lat w Polsce średnio rodzą rocznie 100 tys. dzieci.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News