ZUS przestrzega przed dobrowolnymi składkami dla przedsiębiorców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Radosław Święcki - 8 Maja 2020

ZUS ostrzega Polaków przed jednym pomysłem. Mówi, że skończy się on niemal groszowymi składkami

Czy przedsiębiorcy powinni sami decydować o płaceniu składek do ZUS? O taką możliwość apeluje do rządu Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz. Przedstawiciele państwowego ubezpieczyciela przestrzegają przed takim rozwiązaniem, podkreślając, że przedsiębiorcy zostaliby na starość z głodowymi emeryturami.

Dobrowolne składki ZUS – apel Rzecznika MŚP

Pomysł dobrowolnych składek do ZUS co jakiś czas pojawia się w przestrzeni publicznej, był jednym z wiodących tematów kampanii prezydenckiej przed wybuchem pandemii koronawirusa (najsilniej lansował go Władysław Kosiniak-Kamysz) i z oczywistych względów budzi on uznanie przedsiębiorców, którzy w większości sami chcą oszczędzać na swoje emerytury.

Przedsiębiorcy w ostatnim czasie zyskali silnego sojusznika w tej sprawie, czyli Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adama Abramowicza. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego, którego treść ujawnia Money.pl, Rzecznik podkreśla, że obecny system jest niesprawiedliwy i nieefektywny.

- W ramach przedstawionej propozycji zmian przedsiębiorcy w Polsce zyskają swobodę wyboru i będą mogli sami zdecydować o odpowiadającej im formie ubezpieczenia lub oszczędzania. Wierzę w mądrość i rozsądek właścicieli mikro-, małych i średnich firm i w to, że sami najlepiej zaplanują swoją przyszłość – pisze Rzecznik MŚP, proponując, by przedsiębiorcy sami decydowali, czy chcą przystąpić do powszechnego społecznego ubezpieczenia w ZUS, czy też wybierają ofertę alternatywnego, komercyjnego ubezpieczenia na rynku.

Przywódca Chin przekazał światu dobre wieści. Nie obyło się jednak bez jednego ostrzeżeniaPrzywódca Chin przekazał światu dobre wieści. Nie obyło się jednak bez jednego ostrzeżeniaCzytaj dalej

Abramowicz proponuje przyjęcie niemieckiego modelu zgodnie z którym składki społeczne byłyby dobrowolne, zaś obowiązkowa byłaby składka zdrowotna.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie

Proponowane przez Rzecznika MŚP zmiany – jak podaje portal – dotyczyłyby wszystkich samozatrudnionych przedsiębiorców (prawie 1,7 mln osób), a także mikroprzedsiębiorców (prawie 800 tys. osób), czyli w sumie prawie 2,5 mln ludzi. Ile w przypadku wprowadzenia zmian zaoszczędziliby przedsiębiorcy? Z przywołanych przez Money.pl wyliczeń Instytutu Emerytalnego wyliczeń wynika, że gdyby 45 proc. przedsiębiorców skorzystało z dobrowolności opłacania składek, to zachowaliby rocznie 5,8 mld zł.

Przedsiębiorcy mieliby głodowe emerytury?

Główny ekonomista ZUS, a w przeszłości minister finansów prof. Paweł Wojciechowski w rozmowie z portalem zwraca uwagę, że uprzywilejowanie przedsiębiorców co do wysokości odprowadzanych przez nich składek w stosunku do pracowników najemnych (czyli umów o pracę i zleceń) powoduje, że przedsiębiorcy odprowadzający składki za siebie płacą średnio tylko połowę tego, co pracownicy na etatach czy zleceniobiorcy. Wojciechowski podkreśla, że ich kapitał zgromadzony na indywidualnych kontach emerytalnych byłby w przyszłości tak niski, że państwo będzie musiało większości z nich dokładać do minimalnych emerytur.

Wojciechowski przypomina, że Konstytucja RP nakłada na państwo obowiązki wobec osób, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Główny ekonomista ZUS przywołuje również badania przeprowadzone w krajach OECD, z których wynika, że wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń spowodowałoby, że jedynie 5 proc. respondentów oszczędzałoby na swoje emerytury.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kandydat na prezydenta Polski został zatrzymany przez policję
  2. Niezwykła przemiana Magdy Gessler. Kwarantanna jej służy, internauci są pod wrażeniem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Resort zdrowia zabrał głos. Powiedzieli prawdę o wakacjach 2020
ZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News