fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.04.2018. n/z Emeryt liczy pieniadze.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Kwietnia 2020

ZUS odwołuje lekarzy orzeczników. Polacy obawiają się o renty i zasiłki

ZUS wstrzymał komisje lekarskie oraz badania lekarzy orzeczników ze względu na epidemię koronawirusa. W konsekwencji wiele osób martwi się o to, czy wobec braku aktualnych orzeczeń lekarskich renty i zasiłki będą dalej wypłacane.

ZUS odwołał wizyty u lekarzy orzeczników

Ze względu na epidemię koronawirusa wprowadzono wiele ograniczeń. Dotyczą m.in. przemieszczania się i prowadzenia określonych działalności. W związku ze stanem epidemii także wiele instytucji zawiesiło częściowo lub w pełni swoją działalność. Tak jak np. w ZUS, gdzie inspektoraty przestały przyjmować. Na początku kwietnia na stronie ZUS opublikowano komunikat o odwołaniu wizyt u lekarzy orzeczników przynajmniej do 24 kwietnia.

Kierowcy podjeżdżając od dziś na stację benzynową mogą nie wierzyć własnym oczom. Podobnych cen nie było od latKierowcy podjeżdżając od dziś na stację benzynową mogą nie wierzyć własnym oczom. Podobnych cen nie było od latCzytaj dalej

Dotychczas odwołane zostały badania zaplanowane w okresie od 16 marca do 10 kwietnia. Aktualnie będziemy odwoływać badania, które miały być przeprowadzone w okresie od 14 do 24 kwietnia 2020. Pracownicy ZUS poinformują o tym osoby umówione na badania. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie – jeśli będzie to konieczne - napisano w komunikacie ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Co z wizytami na cmentarzu w czasie przedświątecznym? Policja wyjaśnia zasady, o których trzeba wiedzieć

Decyzja ZUS zaniepokoiła wiele osób, które pobierają zasiłki i renty. Świadczeniobiorcy obawiają się, że w związku z zawieszeniem badań lekarskich i - co za tym idzie - brakiem aktualnych orzeczeń od lekarzy wypłata zasiłków i rent nie zostanie przedłużona. A dla wielu z nich to główne źródło utrzymania.

ZUS uspokaja

Zamieszanie w tej sprawie zmusiło ZUS do złożenia wyjaśnień. Zakład uspokaja wszystkich zaniepokojonych świadczeniobiorców. Decyzje mają być wydawane tylko na podstawie przesłanych dokumentów medycznych, bez potrzeby stawiania się na komisji. Warto podkreślić, że wydane orzeczenia, które przedawniają się w okresie epidemii, będą ważne jeszcze przez kolejne trzy miesiące.

- Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres - mówi cytowany przez money.pl rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS: orzeczenia zostaną przedłużone

Warto zaznaczyć, że przedłużone zostają te orzeczenia, które straciły ważność przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca tego roku. Jak podaje money.pl, chodzi o sytuację, w której interesant złożył wniosek przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie zdążył wydać nowego przed 31 marca.

- W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne - zapewnia rzecznik ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kościół na Mazowszu zamknięty. Sześciu duchownych zakażonych koronawirusem
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nikt ich nie widział przez 30 lat. Ludzie przecierają oczy ze zdumienia, niespodziewany skutek kwarantanny
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News